Лилия Романцева

Помогите с переводом текста Mabel by somerset maugham

They became engaged when he was home on leave, and when he returned to Burma it was arranged that she should join him in six months. But one difficulty cropped up after another; Mabel's father died, the war came, George was sent to a district unsuitable for a white woman; so that in the end it was seven years before she was able to start. He made all arrangements for the marriage, which was to take place on the day of her arrival, and went down to Rangoon to meet her. On the morning on which the ship was due he borrowed a motor-car and drove along to the dock. He paced the quay.
Then, suddenly, without warning, his nerve failed him. He had not seen Mabel for seven years. He had forgotten what she was like. She was a total stranger. He felt a terrible sinking in the pit of his stomach and his knees began to wobble. He couldn't go through with it. He must tell Mabel that he was very sorry, but he couldn't, he really couldn't marry her. But how could a man tell a girl a thing like that when she had been engaged to him for seven years and had come six thousand miles to marry him? He hadn't the nerve for that either. George was seized with the courage of despair. There was a boat at the quay on the very point of starting for Singapore; he wrote a hurried letter to Mabel, and without a stick of luggage, just in the clothes he stood up in, leaped on board.
The letter Mabel received ran somewhat as follows:
Dearest Mabel,
I have been suddenly called away on business and do not know when I shall be back. I think it would be much wiser if you returned to England. My plans are very uncertain. Your loving George.
But when he arrived at Singapore he found a cable waiting for him.

Тимон

Они обручились, когда он приехал домой в отпуск, а когда вернулся в Бирме было решено, что она должна присоединиться к нему в шесть месяцев. Но один трудности возникали в другое, Мейбл отец умер, война пришла, Джордж был направлен в район подходит для белой женщины, так что в конце было семь лет, прежде ч

Затем, внезапно, без предупреждения, его нервы не подвели его. Он не видел Мейбл на семь лет. Он забыл, как она выглядит. Она была незнакома. Он чувствовал страшную слабость в животе и коленях, начал раскачиваться. Он не мог пройти через это. Он должен сказать, Мейбл, что ему очень жаль, но он не мог, он не мог не жениться на ней. Но как может человек сказать девушке тонкуюем она смогла начать. Он сделал все приготовления для вступления в брак, который должен был Дорогая Ася, у меня внезапно вызвали в командировке и не знаю, когда я вернусь. Я думаю, что было бы гораздо разумнее, если бы вы вернулись в Англию. В мои планы это очень неопределенные. Твой любящий Джордж. Но когда он прибыл в Сингапур он нашел кабель, ожидая его

Бекматов

Помолвка состоялась, когда он был дома в отпуске, а когда он вернулся в Бирму, было решено, что она приедет к нему через шесть месяцев.

Андрей

легкотня... но тупо лень