Дарья Хритоненкова

Кто учил английский, помогите.

Надо составить диалог, один человек должен жаловаться другому (на него) , а второй - извиняться. какие можно использовать фразы, какую ситуацию взять...

Ви
Виталий

нууу допустим один разбил стакан другого

Анна Тихомирова

Один из ведущих диалог сильно опоздал.

Ден Дениска

диалог мама и сын:
M: Why didn't you make your bed?
S: I'm sorry, Mom. I overslept and didn't have time in the morning.
M: You're always making excuses. And why didn't you do the dishes? when I came home the sink was full of dirty plates and cups.
S: I'm sorry again. But it wasn't me. it must be Dad. he had lunch at home and didnt wash up afterwards. Shall I do the dishes?
M: Sure. That will help.