Михаил Приображенский

Как правильно сказать на английском??

1. It is raining all day on Sunday, so the party will be in the house, not in the garden.
2.It will be rain all day on Sunday, so the party will be in the house, not in the garden.
3. It is going to rain all day on Sunday, so the party will be in the house, not in the garden.

Га
Галина

it should be

Bek-1 Djon

2. It will be rain all day on Sunday / It will be raining all day on Sunday - прогноз
3. It is going to rain all day on Sunday - похоже, будет дождь

Дария Езерская

Из всего что написано можно употребить 3-й вариант. Просто когда говоря "собирается дождь" имеется ввиду в недалеком будущем, либо по прогнозу. Если хотите сказать что тогда то будет дождь то It will rain on ...без всяких be

Мария Дзиндзюра

Who knows? Maybe it will rain all day on Sunday, and the party will take place in the house, not in the garden.