Read the following text and then choose the best phrase from the list below to full each gap.
Five thousand people (a) __________, an island named (b) _________ on a lost Spanish ship in the year 1603, Amity Harbor, (c) ______, was home to fishing ships and one - man gill - netting boats. It was a rainy, (d) ___________ village which had seen better times. On winter nights its steep streets lay broad and empty under the rain.
San Piedro also had a green beauty, (e) _________ rising and falling (f) _________ and the south. The island homes were built among fields of grass, grain and strawberries. Fences lined the careless roads (g) _____ the shadows of the trees and past the fields. Here and there an islander cut timber on his own, leaving sweet - smelling piles of dust (h) _________.
1. by the sailors; 2. the iskand’s only town; 3. lived on San Piedro; 4. wind - beaten sea; 5. to the north; 6. with enormous cedar - covered hills; 7. at the side of the road; 8. which slid beneath.
Дополнительное образование
поможете по английскому!!! Вставьте слова и переведите текст!!!)???
Five thousand people (a) __lived in San Piedro________, an island named (b) _by the sailors________ on a lost Spanish ship in the year 1603, Amity Harbor, (c) __2____, was home to fishing ships and one - man gill - netting boats. It was a rainy, (d) _wind- beaten sea__________ village which had seen better times. On winter nights its steep streets lay broad and empty under the rain.
San Piedro also had a green beauty, (e) __6_______ rising and falling (f) ____5_____ and the south. The island homes were built among fields of grass, grain and strawberries. Fences lined the careless roads (g) _8____ the shadows of the trees and past the fields. Here and there an islander cut timber on his own, leaving sweet - smelling piles of dust (h) __7_______.
5000 человек жили в Сан Пьедро, острове названном моряками, на затонувшем испанском судне в 1603 году, Амити Харбор, который был домом рыболовецким судам и лодкам. Это была дождливая, битая ветрами деревушка, которая видела и лучшие времена. Зимними ночами ее крутые улицы были широкими и пустыми под дождем. В Сан Пьедро была своя зеленая красота - кедровые холмы, поднимающиеся и спускающиеся к северу и югу.
Прочитайте следующий текст, а затем выбрать лучший фразу из списка ниже, чтобы полностью каждый пробел.
Пять тысяч человек () __________остров назван ( б) _________ на потерянной испанского корабля в 1603 году, дружбе Харбор, ( с) ______ был домом для рыболовных судов и один - человек жаберных - сетки лодок. Это был дождливый , ( d ) ___________ деревня, которая видела лучшие времена. На зимних ночей крутые улицы лежал широкий и пустой под дождем .
Сан - Piedro также имел зеленую красавицу , (е ) _________ роста и падения ( F) _________ и юг . Островные дома были построены среди полей травы, зерна и клубники. Заборы выстроились нерадивых дороги (G) _____ тени деревьев и мимо полей . Тут и тамостровитянин сократить древесину самостоятельно, оставляя сладкий - пахнущий груды пыли ( ч ) _________.
1. матросами ; 2. только город в iskand в ; 3. жили на Сан- Piedro ; 4. Ветер - били море ; 5. к северу ; 6. огромные кедровые - покрыта холмами ; 7. в стороне от дороги ; 8. котором скользнул под .
Ну ёперный театр, ну возьми и вставь текст в переводчик и сиди довольная
ВВВ