А что за мат плата? Если есть USB2, значит нет 1.1 - какой смысл в нем тогда?
>Up to 12 USB 2.0/1.1 ports (8 on the back panel, 4 via the USB brackets connected to the internal USB headers)
они все USB2, просто USB2 совместим с предыдущей версией
>The USB port supports the USB 2.0/1.1 specification. Use this port for USB devices such as an
USB keyboard/mouse, USB printer, USB flash drive and etc
из мануала. . далее
http://www.everythingusb.com/usb2/faq.htm#8
You may have heard that USB 2.0 is "backward-compatible" with USB 1.0/1.1 (Full-Speed USB). While that's true, USB 1.1 is also forward-compatible with USB 2.0. Whenever a system has USB 2.0 ports, you'll find the "Enhanced" USB controller in Device Manager, but you will also find two other USB controllers.
These two to mantain backward compatibility to USB 1.1 devices. Each USB 2.0 host actually has 3 chips onboard. The USB controller routes signals to the correct controller chip depending on how a device is recognized. Where a device is physically plugged in has no bearing on how it is routed. All ports on a USB 2.0 motherboard can host any USB devices at all as long as the system and devices are healthy.
Поэтому при подключении включается тот режим, на котором устройства смогли "договориться"
Компьютерное железо
у меня на материнке 8+2 на передней панели usb разъемов ,как мне узнать какой из них 2.0 ,а какой 1.1
Mubariz Mubarizov
Gigabyte GA-EP43-UD3L
Ермек Байтиков
Всё бессмысленно....

они все скорее всего 2.0
Мануал почитайте=)
Mubariz Mubarizov
нету