Образование за рубежом
Переведите с финского
Helsingin olympialaisten avajaiset järjestettiin 19. heinäkuuta. Vaikka sää oli sateinen ja kolea eikä Olympiastadionilla ollut katosta kuin pääkatsomon päällä, stadion oli täynnä - 70 435 ihmistä seurasi avajaisia paikan päällä.[30] Avajaismarssilla oli ennätykselliset 5 469 henkilöä 67 maasta. Marssin jälkeen maat järjestäytyivät keskusnurmelle, ja järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Erik von Frenckell lausui tervetuliaissanat suomeksi, ruotsiksi, ranskaksi ja englanniksi. Presidentti Juho Kusti Paasikivi piti tervetuliaistoivotusten jälkeen avajaispuheen, joka oli olympiahistorian lyhin. Puhetta seurasi olympialipun nostaminen salkoon ja Aarre Merikannon jo vuoden 1940 kisoihin säveltämä[21] olympiafanfaari. Olympiatulen sytyttivät juoksijasankarit Paavo Nurmi (stadionille) ja Hannes Kolehmainen (stadionin torniin). Kun Paavo Nurmen ilmoitettiin saapuvan stadionille, osallistujamaiden urheilijat poikkesivat muodostelmasta nähdäkseen legendan paremmin. Vain Neuvostoliiton ja Suomen rivit pysyivät ruodussa. Olympiatulen sytyttämisen jälkeen arkkipiispa Ilmari Salomiehen oli määrä lausua kisarukous, mutta puhujakorokkeelle nousi "kisojen valkeaksi enkeliksi" nimetty saksalainen Barbara Rotbraut-Pleyer, joka oli hypännyt katsomosta radalle ja suoraan puhujanpaikalle. Järjestäjät poistivat nopeasti Pleyerin, joka ehti sanoa mikrofoniin vain muutaman sanan. Pleyerin tarkoituksena oli julistaa rauhansanomaa. Urheilijoiden puolesta olympiavalan vannoi viidensissä olympialaisissaan kilpaillut mestarivoimistelija 44-vuotias Heikki Savolainen.[33]
Хельсинки олимпийских играх, открытие на 19 Июль. Хотя погода была дождливая и чили, а не на олимпийском стадионе было основным стоять на крыше, стадион был полон - 70 435 людям после открытия сайта. [30] открытие в марте был рекордным 5 469 человек из 67 стран. После мартовских стран Центрально систематической трава, и Председатель Организационного комитета Эрик фон Frenckell Добро пожаловать "говорит на финском, шведском, французском и английском языках. Президент Юхо Паасикиви Кусти tervetuliaistoivotusten состоявшейся после инаугурационной речи, которая является кратчайшим олимпийской истории. Речью последовала за счет повышения олимпийский флаг поднят и сокровище Мериканто уже состоят в 1940 Кубок [21] olympiafanfaari.
Олимпийский огонь освещенные дорожки герои Пааво Нурми (на стадионе) и Ханнес Kolehmainen (башня стадиона) . Когда Пааво Нурми был информирован о вводе на стадион, спортсменам стран-участниц отличались от образования, чтобы увидеть легенду лучше. Только Советский Союз и Финляндия, линия была нисходящей.
Олимпийский огонь зажигается гонка архиепископ Илмари Сало должен был вынести решение о молитве, но увеличился на подиум Кубков переполнение ангел "назван в честь немецкого Rotbraut-Барбара плеер, который прыгнул с трибун на дорожку и спикеру прямо на сайт. Организаторы быстро снял Pleyerin, который только успел сказать несколько слов по микрофону. Pleyerin было заявить послание мира. Клятва олимпийских спортсменов поклялся в пятый гимнаст чемпиона соревновались в Олимпийских играх 44-летний Хейкки Саволайнен [33].