Домашние задания: Иностранные языки
Помогите сделать первое и второе задание.
Text 1. Alanis Hypnotises Crowd Read and translate the text Last Thursday night, hundreds of fans went to the Corn Exchange in Cambridge to see Canadian singer, Alanis Morissette. There was not an empty seat anywhere in the auditorium, although it was an incredibly cold night. 'Sure is cold outside, but I hope we warm it up in here for you,' Morissette said to the crowd before she started to play. Morissette used a lot of material from her first album Conflict. She also played a few songs from her new album, such as 'Everything But ...', which tells the story of someone looking for love in the wrong places. Morissette's singing was full of feeling; some songs with anger and others with love. Although the auditorium was cold and the sound was sometimes poor, the audience really loved the concert. Morissette hypnotised everybody with her performance. Many people in the crowd were obviously real fans and they knew the words and they sang along to nearly every song. At the end of the concert, Morissette showed that she was a true performer, with a brilliant version of 'Heartache'. She finished with her latest single ‘Ironic’ – a song about being a star. While I watched and listened, I knew that I was seeing the performance of a real star. 1. Answer the questions Did the reviewer like the concert? Why or why not? How did the audience react to the singer? What things about the concert were not very good? From which album were most of the songs? What feelings did she show in her songs? 2. Find words in the text with the following meanings the people who watch a concert (three different words) records or compact discs (two different words) the place where you watch a concert
Чем смог, как говориться...
Текст 1. Аланис гипнотизирует толпу, читает и переводит текст в прошлый четверг вечером сотни поклонников отправились на кукурузную биржу в Кембридже, чтобы увидеть канадскую певицу Аланис Мориссетт. В зале не было ни одного свободного места, хотя стояла невероятно холодная ночь. - Конечно, на улице холодно, но я надеюсь, что мы согреем его здесь для вас, - сказала Мориссетт толпе, прежде чем начать играть. Мориссетт использовала много материала из своего первого альбома Conflict. Она также сыграла несколько песен из своего нового альбома, таких как " Everything But ...", которая рассказывает историю о том, что кто-то ищет любовь в неправильных местах. Пение мориссетты было исполнено чувства; одни песни были исполнены гнева, другие-любви. Несмотря на то, что в зале было холодно и звук иногда был плохим, зрители действительно любили концерт. Мориссетт гипнотизировала всех своим выступлением. Многие люди в толпе были, очевидно, настоящими фанатами, и они знали слова, и они подпевали почти каждой песне. В конце концерта Мориссетт показала, что она настоящая исполнительница, с блестящей версией "Heartache". Она закончила свой последний сингл " Ironic’ - песню о том, чтобы быть звездой. Пока я смотрел и слушал, я знал, что вижу выступление настоящей звезды. 1. Ответьте на вопросы понравился ли концерт рецензенту? Почему или почему нет? Как публика отреагировала на певицу? Что в концерте было не очень хорошего? С какого альбома было записано большинство песен? Какие чувства она проявляла в своих песнях? 2. Найдите в тексте слова со следующими значениями люди, которые смотрят концерт (три разных слова) записи или компакт-диски (два разных слова) место, где вы смотрите концерт