Домашние задания: Иностранные языки
Напишите топик на тему "Я и соц. сети" 8-10 предложений
на английском
Social Networks
Nowadays millions of people use social networks. They got used to surfing on the Internet because it is quick and very easy to discover any wish. You don`t need to think of suggestions and ideas. At least what you need is to be able to type correctly.
I think social networks help disabled and lonely people very much. They can create an account and start communicating with other identical partners. Most of social networks are used by people to meet friends with similar interests and hobbies. Very often close - minded persons find each other on the Internet. Although people live far away from one another any network can unite them. Writing and receiving correspondence with the help of post is a long process. It takes time and money. More over a letter can be lost. But e-mail can`t be lost and doesn`t take much time. Social networks is a very useful invention of the 21st century. Thanks to modern technologies people can not only write different kinds of letters to their partners all over the world, but talk and see them by means of a web camera.
But on the other hand, social networks are a great trouble. They made people forget traditional heart-to-heart talk. Sometimes you can`t see the eyes of your partners and feel their emotions. Besides, social networks are full of aggressive, cruel, violent and dangerous videos for children. Many uncertain persons try to raise their self confidence using social networks.
I believe networks can be used by adult people and children at the age of fourteen and up. As for me, I use social networks with great pleasure as they give me a helping hand with my self-education and communication.
Сегодня миллионы людей пользуются социальными сетями. Они привыкли гулять по Интернету, так как легко и просто найти всё что хочешь. Тебе не нужно думать о предложениях и идеях. Минимум, что нужно, уметь -печатать правильно.
Я думаю, социальные сети очень помогают одиноким и больным людям. Они могут просто создать свой пароль и начать общаться с такими же партнерами. Большинство социальных сетей используются для того, чтобы завести друзей с аналогичными интересами и увлечениями. Очень часто близкие по духу люди находят друг друга в Интернете. Хотя они живут далеко друг от друга, любая сеть может объединить их. Написание и получение корреспонденции с помощью почты это долгий процесс. Он требует времени и денег. Более того, письмо может потеряться.
А электронная почта не теряется и не занимает много времени. Социальные сети -это очень полезное изобретение 21 века. Благодаря современным технологиям, люди имеют возможность не только писать различные виды писем своим партнерам по всему миру, но и разговаривать и видеть друг друга при помощи вебкамеры.
Но с другой стороны, социальные сети являются большой проблемой. Они заставили людей забыть традиционные душевные беседы. Иногда ты не видишь глаза собеседников и не чувствуешь их эмоций. Кроме того, социальные сети забиты жестокими, агрессивными и опасными для детей роликами. Многие неуверенные в себе люди пытаются повысить самооценку, используя сети.
Я полагаю, что пользоваться социальными сетями могут взрослые люди и дети в возрасте от четырнадцати лет и старше. Что касается меня, я с большим удовольствием пользуюсь сетями, так как они помогают мне в самообразовании и общении.
Modern human like speak in internet. I like YouTube and vkontakte. YouTube was born in 2005. I like see video as how do cake or animation. I like vkontakte. Pavel durov have done this web in 2006. I live in vk since 2015 year. I like groop in vk. As drawing and anime. I have knowed that my friend like anime by vk.
ютуб твитер вк #ЯВСЕСКАЗАЛ