Домашние задания: Иностранные языки
Как правильно читается на английском (не перевод) произношение на русском )
I'd like to describe picture number 1. The picture shows a little girl. I think she is in the classroom because I can see a blackboard in the background.The girl is sitting at the desk and writing something in her exercise book. She is smiling. I guess the girl is six. She has long dark hair. She is wearing her hair in a pony tail. I feel she has expressive eyes with long eyelashes. The girl is wearing a uniform.I like the picture because it reminds me of my younger sister.That is all wanted to say about this photo.
айд лайк ту дисˈкрайб ˈпикчэ ˈнамбэ 1. зэ ˈпикчэ шоуз э ˈлитл гёл. ай синк ши из ин зэ ˈкласрум биˈкоз ай кэн си э ˈблэкбод ин зэ ˈбэкгрaунд. зэ гёл из ˈситин эт зэ деск энд ˈрайтин ˈсамсин ин хёр ˈексэсайз бук. ши из ˈсмайлин. ай гес зэ гёл из сикс. ши хэз лон дак хеэ. ши из ˈуээрин хё хеэр ин э ˈпоуни тейл. ай фил ши хэз иксˈпресив айз уиз лон ˈайлэшиз. зэ гёл из ˈуээрин э ˈюнифом. ай лайк зэ ˈпикчэ биˈкоз ит ˈримайндз ми ов май ˈянэ ˈсистэ. зэт из ол ˈуонтид ту сей эˈбaут зис ˈфоутоу.
aɪd laɪk tuː dɪsˈkraɪb ˈpɪkʧə ˈnʌmbə 1. ðə ˈpɪkʧə ʃəʊz ə ˈlɪtl gɜːl. aɪ θɪŋk ʃiː ɪz ɪn ðə ˈklɑːsrʊm bɪˈkɒz aɪ kæn siː ə ˈblækbɔːd ɪn ðə ˈbækgraʊnd.ðə gɜːl ɪz ˈsɪtɪŋ æt ðə dɛsk ænd ˈraɪtɪŋ ˈsʌmθɪŋ ɪn hɜːr ˈɛksəsaɪz bʊk. ʃiː ɪz ˈsmaɪlɪŋ. aɪ gɛs ðə gɜːl ɪz sɪks. ʃiː hæz lɒŋ dɑːk heə. ʃiː ɪz ˈweərɪŋ hɜː heər ɪn ə ˈpəʊni teɪl. aɪ fiːl ʃiː hæz ɪksˈprɛsɪv aɪz wɪð lɒŋ ˈaɪlæʃɪz. ðə gɜːl ɪz ˈweərɪŋ ə ˈjuːnɪfɔːm.aɪ laɪk ðə ˈpɪkʧə bɪˈkɒz ɪt ˈrɪmaɪndz miː ɒv maɪ ˈjʌŋə ˈsɪstə.ðæt ɪz ɔːl ˈwɒntɪd tuː seɪ əˈbaʊt ðɪs ˈfəʊtəʊ.
в словаре есть транскрипция каждого слова. Похоже ты никогда не слышал, что такое транскрипция в этом дебильном английском языке ))
Игорь Кудинкин
Есть сайты, которые переводят в транскрипционные знаки целые тексты: https://tophonetics.com/ru/ Зачем искать слова в отдельности???
Ай донт лайк дискрайб пикче намбер (р произносится плохо должна) уан. Зе пикче шоувс литл гёрл. Ай финк ши из ин зе клас рум бикоз ай кэн си блэкбоард ин зе бекграунд