Домашние задания: Иностранные языки

Помогите пожалуйста! Прочитайте текст и заполните ниже информацией о Коричневой крысе

The brown rat is the most common mammal which is active at night. It lives
in every city, town, village on the planet. Rats' teeth never stop growing, so they
gnaw on (грызут) anything hard to keep them short. Rats are about 25 cm long,
but their tails are twice longer. They use their long tails to balance when they
climb or swim. Rats can run as fast as 10 kph and swim non-stop for 72 hours,
climb vertical walls and jump down 15 m and eat almost everything, even soap.
Every year a fifth of all the world's crops are eaten by rats. For a year and a half
of their lives, one female rat can have 150 babies in her lifetime and more than
10,000 grandchildren. Only two places in the world are free from rats: the polar
ice caps and Alberta, Canada.
1)Live in -
2)Size -
3)Lifespan -
4)Speed -
5)Habitat -
6)Ability -
7)Food -
8)Active -
1) They live in all countries exept for the polar ice caps and Alberta, Canada.
2) The size is Rats are about 25 cm long.
3) Lifespan is one and a half year.
4) The speed is 10 km/h.
5) Habitat - ?
6) The ability of one female rat is 150 babies during her lifetime.
7) Food - the rats eat almost all, even the soap.
8) They are active mostly in the night.
Сергей Подкопаев
Лучший ответ
Коричневая крыса является наиболее распространенным млекопитающим, которое активно ночью. Оно живет
в каждом городе, городе, деревне на планете. Зубы крыс не перестают расти, поэтому они
грызут (грызут) все, что угодно, чтобы держать их короткими. Крысы около 25 см длиной,
но их хвосты в два раза длиннее. Они используют свои длинные хвосты, чтобы сбалансировать, когда они
подняться или поплавать. Крысы могут бежать со скоростью 10 км / ч и плавать без перерыва в течение 72 часов,
залезайте на вертикальные стены и спрыгивайте на 15 м и ешьте почти все, даже мыло.
Каждый год пятую часть всех мировых культур едят крысы. За полтора года
одной крысы-самки в течение жизни может иметь 150 младенцев и более
10000 внуков. Только два места в мире свободны от крыс: полярное
ледяные шапки и Альберта, Канада.
Daniar Eskendirov
Мурат Етекбаев нужны ответы из текста на эти вопросы 1)Live in -
2)Size -
3)Lifespan -
4)Speed -
5)Habitat -
6)Ability -
7)Food -
8)Active -