Гуманитарные науки
из ответа сделайте вопрос по english.
1)He had got a cold before we met. 2) When he got up, his wife was having breakfast. 3) Nancy had got away before John came back. 4) Everybody had to get back into the house because it was getting cold. 5) I phoned you many times yesterday, but I couldn`t get through because the line was busy.
Ну, хоть Старик.... научил... Наглость наглецкая!
По видам вопросов вопросы задавам или как! Бум по видам...: -)
1)He had got a cold before we met.
-Had he got a cold before we met?
- He had got a cold before we met, hadn't he?
- Had he got a cold before or after we met?
- What had he got before we met? When had he got a cold?
-Who had got a cold when we met?
Дальше - сами: мне неинтересно просто печатать.. .
2) When he got up, his wife was having breakfast.
3) Nancy had got away before John came back.
4) Everybody had to get back into the house because it was getting cold.
5) I phoned you many times yesterday, but I couldn`t get through because the line was busy.
1)He had got a cold before we met.
-Had he got a cold before we met?
-Who had got a cold when we met?
А волшебным словам тебя мама в детстве не учила?
Светлана Колесова
Да, пожалуйста!
Судя по тому, что в предлагаемых "ответах" нет "yes" и "no", общие и разделительные вопросы неуместны. Скорее всего, это ответы на специальные вопросы. Также неуместен альтернативный вопрос "before or after we met", потому что сказуемое в главном предложении стоит в the Past Perfect...
What had happened to him before you met?
What was his wife doing when he got up?
Why didn't Nancy meet John?
Why didn't anybody stay outdoors?
Why didn't you phone me yesterday?
Отличное задание! Не просто грамматическое упражнение, в нем потребовался творческий подход. Надеюсь, в следующий раз вы с удовольствием сделаете задание сами. Удачи!
What was his wife doing when he got up?
Why didn't Nancy meet John?
Why didn't anybody stay outdoors?
Why didn't you phone me yesterday?