Гуманитарные науки
Как пишется у нескадовае?
Нужно знать, как пишется у не складовае. Особенно важно, после каких пунктуационных знаков пишется и не пишется эта буква.
Буква "ў" ("у" краткое, "у" нескладовае) пишется (да и произносится) после гласных и только лишь. После согласных, а также после знаков препинания и вначале предложения - "у".
1. Нескладовае ў пішацца згодна з беларускім літаратурным вымаўленнем пасля галосных:
пры чаргаванні [у] з [ў]:
у пачатку слова (калі гэта слова не пачынае сказ і перад ім няма знакаў прыпынку) : на ўвесь дзень (ад усіх) , моцны ўдар (ад удару) , хацела ўзяць (хацеў узяць) , сонца ўзімку (месяц узімку) , крыкі «ўра» (крык «ура») , для ўніята (з уніятам) , ва ўніверсітэце (перад універсітэтам) , на ўзвей-вецер (сцяг узвіўся) , ледзьве ўчуў (раптам учуў);
у сярэдзіне слова пасля галосных перад зычнымі: аўдыенцыя, саўна, фаўна, аўдыякасета, аўра, даўн, джоўль, каўчук, маўзер, маўр, паўза, раўнд; але: траур;
пры чаргаванні [л] з [ў]: даў, мыў, казаў, змоўклі, воўк, шоўк, шчоўк, поўны, коўзкі, моўчкі, паўметра, боўтаць; але: палка, памылка, сеялка, Алдан, Алжыр, Албанія, Волга, Валдай, Балгарыя;
пры чаргаванні [в] з [ў]: лаўка (лава) , крыўда (крывы) , зноўку (новы) , аўса (авёс) , бацькаў (бацькавы) , кроў (крыві), любоў (любові), кароў (карова) , гатоў (гатовы) , аўчына, аўторак, каўбой, аўгур, Аўстрыя, Аўдоцця, Аўрора, Каўказ, Боўш, Роўда, аўгіевы стайні; але: краіна В’етнам, рака Влтава, армія В’етконга, змаганне за В’енцьян.
У канцы запазычаных слоў ненаціскное у не скарачаецца: фрау, Шоу, Ландау, Каратау, Дахау, Цеміртау, ток-шоу, ноу-хау.
пры чаргаванні [у] з [ў]:
А в учебнике по белорусскому языку не написано????
я если честно, не понял, какое именно слово нужно написать) кладовая? нескладно?
обычное У только вверху черточка как у Й
как пишится у скажите пожалуйста
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.
..
.