Гуманитарные науки
вопрос жизни и смерти! ! помогите пожалуйтса с переводом.
Система обучения в нашей стране мне нравится, она хорошо организована и понятна. Сначала детский сад, потом младшая школа, средняя школа, потом старшая школа или ПТУ (Further Education), и те кто желает стать специалистом поступают в ВУЗ. Но есть несколько вещей, которые я бы желала поменять. Как ученику, мне бы хотелось иметь более современную и просторную школу, с большим окном в каждой классной комнате, лаборатории, в которых ученики могли бы изучать предмет на практике. Еще было бы хорошо, если бы в каждой школе дети имели профильные предметы для себя, которые помогли бы им в будущем.
I like the education system in my country. It's very organized and understandable for me. At first is a nursery school, then a junior school, secondary school, and high school. People that want to become an expert go to the university. But there's some things that I would like to change. As a student, I would like to have a more modern and spacious school with a large windows in each classroom. I want to study in a laboratories where each students could learn own subject in practice. It's will be nice if chilrens in every school will learn the a specialized items, which would help them in the future.
>>>>> Попросить помощи у волшебного переводчика! <<<<<
The education system in our country, I like it, it is well organized and understandable. First kindergarten, then school, secondary school, then high school or vocational school (Further Education), and those who wishes to become a specialist go to UNIVERSITY. But there are a few things that I would want to change. As a student, I would like to have a more modern and spacious school, with a large window in each classroom, laboratory, where students could study in practice. Another would be good, if in every school children have the core subjects for themselves, which would help them in the future.