Лингвистика

Помогите с английским,а то я вообще понять не могу(((((

Complete the second sentence so that it has a similar meaning to the first sentence, using the word given. Do not change the word given. You must use between three and eight words, including the word given.
F.e.: You won’t get anywhere by refusing to give ground.(Heels)
There’s no point in digging your heels in.
1.I can’t decide whether to splash out on a holiday abroad or not.(Two)
I’m…….splash out on a holiday abroad.
2. He simply refused to admit he had made a mistake.(Adamant)
He…….wrong.
3. The considerable part she has played in the project mustn’t be overlooked. (Mind)
We must………to the project.
4. She’s only twelve, but she’s remarkably mature. (Shows)
For a……….maturity.
5. We must ponder the advantages and the disadvantages very carefully. (Consideration)
We must………and cons.
6. You can have until Friday to make up your mind.(Come)
I’ll give……..a decision.
7. You’ll have to make up your mind on this issue eventually, you know. (Fence)
You can’t……ever, you know.
8.You have to be firm with children when they misbehave.(Foot)
You have to……..with children when they misbehave.
9. I really don’t know which is the best way to break the news to her.(Quandary)
I……..to how to break the news to her.
10. I have no idea what to do next. (Loss)
I’m rather……step should be.
Serj Bukov
You must use between three and eight words, including the word given.

I’m BETWEEN TWO FIRES WHETHER OR NOT TO.splash out on a holiday abroad.
He WAS TOO ADAMANT TO ADMIT BEING wrong.
We must HAVE IN MIND HER CONTRIBUTION to the project.
For a TWELVE-YEAR GIRL SHE SHOWS CONSIDERABLE maturity.
We must TAKE INTO CONSIDERATION ALL PROS and cons.
I’ll give YOU TIME UNTIL FRIDAY TO COME TO a decision.
You can’t BE ON BOTH SIDES OF THE FENCE ever, you know.
You have to PUT YOUR FOOT DOWN with children when they misbehave.
I AM IN A QUANDARY ABOUT THE WAY to how to break the news to her.
I’m rather AT A LOSS WHAT THE NEXT step should be.
Бауыржан Сембаев
Лучший ответ
Вы выполняете задания FCE???
S*
Spark ***
Закончите второе предложение так, чтобы у него было подобное значение к первому предложению, используя данное слово. Не изменяйте данное слово. Вы должны использовать между тремя и восьмью словами, включая данное слово.
F.e.: Вы не будете добираться где-нибудь, отказываясь дать основание. (Пятки)
Нет никакого смысла в закапывании Ваших пяток.
1. Я не могу решить, кутить ли в праздник за границей или нет. (Два)
Я - … ….splash в праздник за границей.
2. Он просто отказался признать, что он сделал ошибку. (Непреклонный)
Он … ….wrong.
3. Значительная роль, которую она играла в проекте, не должна быть пропущена. (Мышление)
Мы должен … … … к проекту.
4. Она - только двенадцать, но она замечательно зрела. (Показы)
Для … … ….maturity.
5. Мы должны обдумать преимущества и неудобства очень тщательно. (Рассмотрение)
Мы должен … … … и доводы "против".
6. Вы можете иметь до пятницы, чтобы решить. (Приехать)
Я дам … ….. решение.
7. Вы должны будете решить по этой проблеме в конечном счете, Вы знаете. (Забор)
Вы не можете … … никогда, Вы знаете.
8. Вы должны быть устойчивыми с детьми, когда они плохо себя ведут. (Нога)
Вы имеете к … ….. с детьми, когда они плохо себя ведут.
9. Я действительно не знаю, который является лучшим способом сообщить новости ей. (Затруднительное положение)
Я … ….. к тому, как сообщить новости ей.
10. Я понятия не имею, что сделать затем. (Потеря)
Я скорее … …, шаг должен быть.

---------------------------
Узнай о новых возможностях перевода
на http://blog.translate.ru
Вам нужно передать смысл имеющихся предложений с помощью слов в скобках. Ниже переделанные предложения. Перевод просто для того, чтобы вы понимали, о чем речь. На всякий случай.
1. I'm in two minds, whether to splash out on a holiday abroad. - Я сомневаюсь, тратиться ли на заграничный отпуск.
2. He is adamant about being wrong. - Он настаивает на том, что неправ.
3. We must mind her contribution to the project. - Нам нужно учитывать ее вклад в проект.
4. For a twelve-year old she shows remarkable maturity. - Для двенадцатилетней она проявляет удивительную зрелость.
5. We must take into consideration all the pros and cons. - Нам нужно учесть все за и против.
6. I'll give you time until Friday to come to a decision. - Я дам тебе времени до пятницы, чтобы принять решение.
7. You can't fence with it forever, you know? - Ты не можешь все время ходить вокруг да около по этому поводу.
8. You have to put foot down with children when they misbehave. - С детьми нужно обращаться строго, когда они плохо себя ведут.
9. I'm in a quandary as to how to break the news to her. - Я не знаю, как бы ей сообщить эти новости.
10. I'm rather at a loss about what the next step should be. - Понятия не имею, что делать дальше.