Лингвистика
Помогите кому не сложно ответить на вопросы)
предложений, не важно какой ответ отрицательный или положительный, буду очень благодарен) 1) What is your idea of helathy style of life? 2) Are you happy with what you are? 3) Are there any students speaking English in your class? 4) What would you like to become? 5) Who is favourite English author? 6) British people are often thought to be reserved and quiet, aren't they? 7) How do you feel about living in a get-rich-quickly society
1) I think that people should watch for health. I responsibility concern to healathy style of life. I do physical exercises reregulary. I do not to be sick and fat. ( Я думаю, что люди должны следить за своим здоровьем. Например, я ответственно отношусь к здоровому стилю жизни. Я регулярно делаю физические упражнения, поэтому я не болею и не толстею. )
2) Yes, I am. I am happy that I sach. All arranges me. (Да. Я счастлив, что я такой. Меня все устраивает)
1) What is your idea of helathy style of life?
Speaking in general, sport should be an important part of daily life if a person is willing to have a healthy life-style. Doing sports is good for health. You can do the sports you enjoy. There are facilities for athletic sports in almost every town. It is possible to swim in the swimming pools or rivers (in summer), to ski down hills or just to run in the park. In addition learning how to win in sports you develop the habits necessary to compete successfully in later life. It is beyond doubt that a healthy style-life has nothing to do with drug and alcohol abuse . Though some people believe that moderation is better than total abstinence. And let me remind you the following copy-book maxim "Smoking is bad for your health". Mass campaign for smoking control is being carried out. I am all in favour of the smoking ban. Not a single restaurant has failed as a result of the smoking ban. If anything, their business increases. And owing to the smoking ban many people have an opportunity to take care of their health.
Let me conclude by quoting the proverb: "Early to bed and early to rise makes a man healthy wealthy and wise".
Говоря в общем, спорт должен быть важной составляющей повседневной жизни человека, который хочет вести здоровый образ жизни. Заниматься спортом полезно для здоровья. Можно заниматься тем видом спорта, который вам нравится. Сооружения для занятий атлетикой есть почти в каждом городе. Можно плавать в бассейнах или реках (летом) , кататься с гор или просто бегать в парке. Кроме того, когда вы учитесь побеждать в спорте, вы приобретаете навыки, которые необходимы для того, чтобы побеждать и в жизни. (дословно "конкурировать в жизни") Вне всяких сомнений (бесспорно) , здоровый образ жизни не имеет ничего общего с злоупотреблением алкоголем и наркотиками. Хотя некоторые люди считают, что умеренность в употреблении алкоголя лучше, чем полный отказ от него. А ещё позвольте напомнить вам прописную истину: "Курение вредит вашему здоровью". Проводится массовая кампания по борьбе с курением. Я полностью поддерживаю запрет на курение. Ни один ресторан не разорился из-за запрета на курение. Даже наоборот, дела у них идут в гору. А благодаря этому запрету на курение многие люди имеют возможность поберечь своё здоровье. Позвольте мне закончить, процитировав пословицу: "Кто рано ложится и рано встаёт, здоровье, богатство и ум наживёт. "
советую google и там переводчик)