Лингвистика

помогите плиз перевести на инглиш употреб предлоги on, in, at, to, into

и пожалуйста в правильном времени переводчики не предлагайте там не правильно 1. Масло на столе. Поставь его в холодильник. А теперь садись за стол. В этом стакане сок. Выпей его и поставь стакан на полку. 2. Где твоя ручка? - Она в моем кармане. 3. Положи в карман платок. 4. Он прыгнул в реку и быстро поплыл к острову. 5. Идите к доске. 6. напиши число на доске.7. Повесте картину на доску.8. Она налила в вазу воды и поставила в неё цветы. Потом она пошла к окну и поставила вазу на подоконник. 9. Учитель стоит у доски.Он пишет на доске предложение. Ученики сидят за партами.Они пишут это предложение в своих тетрадях.10.Ник вошел в кухню и сел за стол.Мама стояла у плиты.Она подошла к столу, поставила на стол чашку и налила в чашку чаю.
1. Oil on the table. Put it in the refrigerator. Now sit down at the table. In this cup juice. Drink it and put the glass on the shelf. 2. Where's your pen? - It's in my pocket. 3. Put it in a pocket handkerchief. 4. He jumped into the river and quickly swam to the island. 5. Go to the blackboard. 6. Write the number on doske.7. Story now on dosku.8. She poured in a bowl of water and put in her flowers. Then she went to the window and put the vase on the windowsill. 9. The teacher stands at doski.On wrote on the board proposal. Students sit for partami.Oni write this sentence in his tetradyah.10.Nik entered the kitchen and sat down stol.Mama plity.Ona stood up to the table, put the cup on the table and poured a cup of tea.
Наталья Овсянникова
Лучший ответ
1. Масло на столе. Поставь его в холодильник. А теперь садись за стол. В этом стакане сок. Выпей его и поставь стакан на полку. - The butter is on the table. Put it in the refrigerator. And now sit down to the table. There is (some) juice in this glass. Drink it and put the glass on the shelf.
2. Где твоя ручка? - Она в моем кармане. - Where is you pen? - It's in my pocket.
3. Положи в карман платок. - Put a (the) handkerchief in your pocket.
4. Он прыгнул в реку и быстро поплыл к острову. - He jumped into the river and swam quickly to the island.
5. Идите к доске. - Go to the blackboard.
6. напиши число на доске. -Write a (the) (this) number on the blackboard. (Write the date on the blackboard - если это число - дата) .
7. ПовесЬте картину на доску. - Hang the picture on the blackboard.
8. Она налила в вазу воды и поставила в неё цветы. Потом она пошла к окну и поставила вазу на подоконник. - She poured some water in a (the) vase and put (the) flowers into it. Then she went to the window and put the vase on the windowsill.
9. Учитель стоит у доски. Он пишет на доске предложение. Ученики сидят за партами. Они пишут это предложение в своих тетрадях. - The teacher is standing at the blackboard. He is writing a sentence on the blackboard. The pupils are (are sitting) at their desks.
10.Ник вошел в кухню и сел за стол. Мама стояла у плиты. Она подошла к столу, поставила на стол чашку и налила в чашку чаю. - Nick came into the kitchen and sat down at the table. His mother was standing at the oven. She came up to the table, put a cup on the table, and poured some tea in(to) the cup.
Vahan Srapyan