Лингвистика
Помогите перевести на английский язык)спасибо громадное!)
я и мои друзья считаем(думаем),что полагаться нужно только на себя.Мы никогда не полагаемся на родителей,стараемся решать свои проблемы,жизненные задачи сами)
Тем, кто начал перевод с I...Me... -сразу двойки!!!; -)
Thanks enormous!
Me and my friends think that you should rely only on yourself. We never rely on parents and try to solve our problems by ourselfs.
My friends and I think that we should rely only on ourselves. We never rely on our parents and try to solve our problems and vital tasks ourselves.
I and my friends think that we are to rely only on ourselves. We never rely on our parents, we try to solve our problems, life tasks ourselves.
Текст в вопросе-это комментарий к заданию, или это оно и есть? )
Начал писать перевод, но боюсь, знания языка не хватит на всё. Так что вот переводчик вам в помощь: http://www.translate.ru
Как и любой переводчик, из больших текстов делает полную дурь, но отдельные слова и предложения переводит значительно лучше себе подобных.
Позже: ни куясе, пока ответ печатал, уже три других ответа навваляли...
I and my friends consider, it is necessary to rely only on myself. We never rely on parents, we try to solve the problems, vital problems
I and my friends think that it is necessary to rely on ourselves.We never rely on parents, we try to solve our problems, vital problems ourselves.