Лингвистика

проверьте английский пожалуйста. (см внутри)

1все были у двери музея, но к тому моменту мой друг еще не пришел. мы ждали его 1.5 часа\ All were at a museum door, but by that moment my friend has not come yet. We waited for him 1.5 hours 2. я жду разрешения на выезд за границу уже 3 недели, но так и не получил визу\ I am waiting for the exit visa abroad 3 weeks, but I have not received it 3. когда мы пришли в класс, учитель уже написал новые слова на доске When we have come to a class, the teacher has already written new words on a board 4. джон заметил, что все смотрели на него. Сначала он не понимал почему, но потом вспомнил, что забыл одеть брюки John has noticed that all people looked at him. At first he did not understand why, but than he understood. that he has forgotten his trouses 5. вчера наша компания подписала новый контракт Yesterday our company has drew up the new contract 6. перед тем, как мы прошли таможню, мы заполнили кучу бумаг Before we have passed customs, we have filled a heap of papers 7.выходя из аудитории студенты поблагодарили лектора, за то, что он отсрочил экзамен Leaving an audience students have thanked the lecturer, that he has delayed examination 8.кейт и джон поженились уже в прошлом году, но до сих пор ругаются Kate and john have got married last year, but till now follow out
Анюта Пілютік
очень много ошибок, еще раз почитайте правила согласования времен в контексте Present Perfect, у вас в голове полная каша

By the time everybody was at the museum door, my friend had not come yet. We have been waiting for him for 1.5 hours
Проблема не только во временах, все остальное тоже с фантастическим количеством косяков
Сергей Панов
Лучший ответ
1все были у двери музея, но к тому моменту мой друг еще не пришел. мы ждали его 1.5 часа\
EVERYBODY WAS at THE museum door, but by that moment my friend HADN'T COME yet. We HAD BEEN WAITING for him FOR 1.5 hours
2. я жду разрешения на выезд за границу уже 3 недели, но так и не получил визу\
I HAVE BEEN waiting for the exit visa abroad FOR 3 weeks, but I have not received it
3. когда мы пришли в класс, учитель уже написал новые слова на доске
When we CAME (INTO) to THE CLASSROOM, the teacher HAD already written (THE) new words on THE board
4. джон заметил, что все смотрели на него. Сначала он не понимал почему, но потом вспомнил, что забыл одеть брюки
John NOTICED that all people looked at him. At first he did not understand why, but than he RECOLLECTED. that he HAD forgotten TO PUT ON his trouses.
5. вчера наша компания подписала новый контракт
Yesterday our company SIGNED A new contract
6. перед тем, как мы прошли таможню, мы заполнили кучу бумаг
Before we PASSED THE customs, we HAD filled a heap of papers
7.выходя из аудитории студенты поблагодарили лектора, за то, что он отсрочил экзамен
Leaving THE CLASSROOM (AUDITORIUM), THE students thanked the lecturer FOR THAT he HAD POSTPONED THE examination.
8.кейт и джон поженились уже в прошлом году, но до сих пор ругаются
Kate and john GOT married last year, but THEY THEY ARE STILL QUARRELLING (BUT THEY HAVE BEEN QUARRELLING UP TO NOW.)
1) for 2 hours
3) when we came, had already
4) noticed, had forgotten
5) drew
6) passed, had filled
7) the audience, thanked, had delayed
8) got married, argue with each other till now

P.S. хреново у тебя с англ)