Лингвистика
Кто владеет английским?Переведите грамотно фразу пожалуйста.(см.внутри)
Прежде чем осуждать кого то, возьми его обувь и пройди его путь. Попробуй его слезы, почувствуй его боли. Наткнись на каждый камень о который он споткнулся. И только после этого, говори что ты знаешь, как правильно жить.
Before judging someone walk a mile in their shoes. Taste their tears, feel their pain. Stumble on every stone they've stumbled on. And only then can you say you know how one should live.
Before to condemn whom that, take its footwear and pass its way. Try its tears, feel its pains. Come across each stone about which it has stumbled. And only after that, speak that you know how correctly to live.
Before to condemn somebody, put on his shoes and follow his way. Taste his tears, feel his pain. Hit on every stone he got stuck at. And only then say that you know exactly how to live.
If you want to judge someone you got to wear his shoes and pass his ways. Cry his tears and feel his pain.Stuck to every stone he used to stumble and then you might advise about how to live correct.
Before to reprobate who that, take his shoe and pass his way. Make attempt his tears, feel his pains. Barge into every stone which he got stuck at. And only after it, talk that you know how it is correct to live.
Учите английский, Василии, написавшие сверху.
Before to condemn anybody, wear his shoes and cross his way. Cry his tears, feel his pain. Come on every single stone he did. And only then you can say, that you know how to live in right way.