Лингвистика
Помогите перевести еще чуточку, пожалуйста (см внутри)
6)-что нужно отнести к неразрушающему методу?-к неразрушающим методам контроля следует отнести также контроль внешним осмотром.7)-какой простой способ неразрушающего контроля?-внешний осмотр соединений с помощью лупы.8)-что такое рентгеновское излучение?-один из наиболее распространенных методов неразрушающего контроля соединений при контактной сварке.9)-что дает применение рельефной сварки?-применение рельефной сварки позволяет увеличить производительность и утранить дефекты.10)-где используют стыковую сварку?-стыковую сварку широко используют в промышленности для изготовления изделий из проката.
6) What should be refered to the nondestructive check( NDT)?
- An ex-situ testing should be also refered to the nondestructive check.
7)What method is of nondestructive check?
- It is external examination using the loupe(glass 2) lens 3) magnifier-тоже значение лупы)
8) What is the X-ray emission?
- It is one of the most widespread method of nondestructive check of concurrency control under pressure contact welding.
9) What gets using of projection welding?
- using of projection welding gets us productivity improvement and efect elimination.
10)Why fo yhe rbutt-seam welding is used?
- butt-seam welding is used in industry for productinng of rolled metal products
ОХ, ужас!!! -эта техническая лексика.. .
скажи, а для чего тебе это перевод, раз уж я его сделала?
просто интересно)) )
8) What is the X-ray emission?
просто интересно)) )
6)-that it is necessary to refer to неразрушающему method?
-to неразрушающим method of the checking follows to refer also checking by external checkup.
7)-what idle time way неразрушающего checking?
-an external checkup of the join by means of magnifying glasses.
8)-what is a x-ray radiation?
-one of the the most wide-spread methods неразрушающего checking the join under contact welding.
9)-that gives using the raised welding?
-an using the raised welding allows to enlarge capacity and утранить defects.
10)-where use стыковую welding?
-стыковую welding broadly use in industry for fabrication renting product.
8)-what is a x-ray radiation?
9)-that gives using the raised welding?
10)-where use стыковую welding?