Помогите пожалуйста перевести тест на с/х тематику, я не могу справится :( Только очень прошу не надо онлайн-переводчиков, они лишают текст всякого смысла! Вот он:
TILLAGE ACCESSORIES AND OTHER MACHINES
Tillage Accessories. After a good job of plowing, the planter runner will often give enough tillage in the row to provide a good seed-bed. For difficult soil conditions or for more complete soil pulverization, a number of attachments can be used on the planter or plow. These devices are quite effective because they are operated in fresh-plowed soil that has the correct moisture for easy pulverizing. They till the soil in the row beyond the seed depth, and some act as leveling devices to bring about more uniform planting depth.
Other Tillage Machines. Research has demonstrated that normally the moldboard plow is the most efficient machine for pulverizing the soil and covering the trash to provide a satisfactory seedbed. Extra tillage can be obtained during the plowing and planting operations so that no additional trips over the field are necessary. Other tillage machines have been studied, however, and deserve mention.
On soils that are easy to pulverize, a seedbed can be prepared with a field cultivator without using a plow. Narrow chisels on the machine make it possible to till deeper with less power. These chisels tend to leave the soil open, which is an advantage in the fall because rain and snow can enter the open soil easily. If chisels are used in the spring, however, moisture may be lost from the open soil, so it is desirable to pull a harrow behind the cultivator to level the soil.
For the operations just before planting, it is good to use narrow sweeps to leave the soil level. More sweeps on the cultivator will require more power, but if the field is weedy, the extra sweeps are needed to remove the soil from the roots.
Powered rotary tiller machines can be used to prepare a seed¬bed in one or two trips over the field. The rotating blades cut the soil loose, pulverize it, and mix the residue throughout the tilled layer. These actions result in what appears to be a satisfactory seedbed. However, more of the row width is tilled to a finer clod size than is necessary. This finely pulverized soil tends to be quite loose under normal conditions, but after a heavy rain it becomes very compacted and crusted, sometimes to the point of retarding germination.
Since the machine has a high power requirement, travel speed even with a large tractor and labour per acre is greater than for most of the other methods.
Привечания:
Tillage accessories - оборудование для обработки почвы
A planter runner - работник на сеялке
Fresh - plowed soil - только что вспаханная земля
A sweep - волокуша
Loose - рыхлый, сыпучий.
A harrow - борона
Leveling device - уравнительный механизм
Trash - мусор
Chisel - резец
crust - покрытый коркой.
chiseling - обработка почвы чизель-культиватором; глубокое рыхление почвы без обработки пласта.
Retard - запоздалый
Лингвистика
Помогите перевести текст пожалуйста!
Почвообрабатывающее оборудование и другие машины
Почвообрабатывающее оборудование.
После хорошей вспашки работник на сеялке обычно засыпает канавку, чтобы обеспечить хорошую грядку. В тяжелых грунтовых условий или для более полного распыления почвы используются различные приспособы для высадкопосадочной машины или плуга. Эти устройства вполне эффективны, потомучто они используются в только что вспаханной почве, которая имеет нужную влажность для легкой пуливеризации. Они обрабатывают почву глубже уровня посадки семя, и некторые выполняют функции выравнивающих устройств, чтобы привести к более однообразной глубине посадки.
Другие машины.
Исследование показало, что обычно вспашка "отвалом плуга" наиболее эффективная машина для пульверизации почвы и покрытия мусора для обеспечение удовлетворительной грядки. Дополнительная обработка почва может быть достигнута в течении вспашки и посадки таким образом, что бы не понадобилось дополнительных поездок по полю. Однако были изучены и другие почвообрабатывающее машины, которые заслуживают внимания.
На почвах/полях, которые легко пульверизуются, грядки могут быть сделаны с помощью парового культиватора без использования плуга. Узкие резцы на этой машине позволяют обрабатывать глубже с меньшими усилиями. Эти резцы стремятся оставить почку открытой, что является преимуществом осенью, потомучто в открытую почву легко попадает дождь и снег. Однако если резцы используются весной, влажность может быть потеряна изза этого, поэтому желательно тащить борону за культиватором, чтобы сровнять поверхность.
Почвообрабатывающее оборудование.
Другие машины.
Лучше обратитесь в эту компаниюhttp://www.tehmash-ug.ru/products/pochva/kult-kmo/ отличная Почвообрабатывающая техника