Лингвистика
Помогите перекласть текст с русского на английский язык. Онлайн-переводчики плохо переводят.(((
Это лето было интересное. Этим летом я была в городе Ужгород. Обычно я туда еду с родителями по делам, но этим летом я увидела настоящий Ужгород. На экскурсии была в Невицком замке и водоспаде. Также была в ботаническом саду. Там очень хорошие тропические деревья, растения и цветы. И была в музее, больше всего мне понравилось там. Потому что, я увидела как жили в древние времена люди в Закарпатье. Кроме того что, была в Ужгороде, я отдыхала на Свитязе и на Соловичах. Также гуляла с друзьями. Это лето я провела с удовольствием. Летние каникулы были веселые и погода была жаркая.
This summer was very interesting. I have been to Uzhgorod this summer. i usually go there with my parents because of our affairs, but I have seen real Uzhgorod this summer. I've visited the Nevitsky castle and a waterfall during my excursion. I've also been to the Botanical garden. There were very nice tropical trees, plants and flowers. I liked the museum, which I've visited most of all. Because I've seen how people lived in Zakarpate in the ancient times. Beside that, I was in Uzhgorod, had a rest on Svitjaze and on Solovichah. I also walked with friends. I have spent this summer with great pleasure. My summer holidays were funny. and the weather was hot.
This summer was interesting. This summer I was in the city of Uzhgorod. Usually I there go with parents on affairs, but this summer I have seen the present Uzhgorod. At excursion was in the Nevitsky lock and water recession. Also was in a botanical garden. There very good tropical trees, plants and flowers. Also was in a museum, most of all it was pleasant to me there. Because, I have seen as there lived during ancient times people in Zakarpate. Besides that, was in Uzhgorod, I had a rest on Svitjaze and on Solovichah. Also walked with friends. This summer I have spent with pleasure. Summer vacations were cheerful and weather was hot.