Лингвистика
оборот to be going to
помогите пожалуйста раскрыть скобки употребляя глаголыPresent Simple, Present Continuous or to be going to. Переведите предложения на русский язык 1.Do you know about Sally? She (get) married next month! 2.How (you/get) home after the part tomorrow? By taxi? – No, I can go by bus. The last bus (leave) at midnight. 3.There’s a football match tomorrow but I (not/go). 4.What (you/do) tonight? – I (work). 5.I’m not hungry. I (not/ have) breakfast. 6.Look at the sky! It (rain).
1)Do you know about Sally? She is going to get married next month!
Ты знаешь Сэлли? Она выходит замуж в след. месяце.
2) How are you going to get home after the party tomorrow? By taxi? – No, I can go by bus. The last bus leaves at midnight.
Как ты намерен (а) добираться домой после завтрашней вечеринки? На такси? - нет, я могу поехать на автобусе. Последний автобус отходит в полночь.
3. There’s a football match tomorrow but I'm not going.
Завтра будет футбольный матч, но я не пойду.
4. What are you doing tonight? – I 'm going to work! Что ты делаешь сегодня вечером? я буду работать.
5) I’m not hungry. I 'm not going to have breakfast. Я не голоден. Я не буду (не собираюсь) завтракать.
6. Look at the sky! It is raining или в to be going to- It is going to rain.
Посомтри на небо! Собирается дождь или Скоро пойдет дождь.
1. She is going to get narried - Она выходит замуж
2. ..are you going to get home...?last bus leaves at midnight - Как ты собираешься добираться домой завтра после праздника, на такси? Нет, я могу поехать на автобусе. Последний автобус уходит в полночь
3. ..but I'm not going - я не пойду
4. What are you doing tonignt? - I'm going to work. - Что ты делаешь сегодня вечером. Я работаю.
5. I'm not going to have... Я не буду завтракать
6. It is raining - Идёт дождь
либо
6. It is going to rain - сейчас пойдёт дождь
3. ..but I'm not going - я не пойду
6. It is raining - Идёт дождь
либо