Лингвистика

в английском языке есть такой оборот. good girl gone bad - хорошая девочка стала плохой...

...или good girl gone bad - хорошая девочка стала плохой, или fairytale gone bad - сказка закончилась. gone --что за оборот??
We use go or turn, not get, when we talk about colours changing:
• The traffic lights turned/went green and I pulled away.

We often use GO when we talk about changing to an undesirable state. For example, we use go,
not turn or get, when we say that somebody becomes deaf, blind, bald, or starts to behave in a
mad or excited way; and also in phrases such as GO BAD /off/mouldy (food), go dead (a telephone),
go missing, and go wrong.

• The children went completely crazy at the party. • My computer's gone wrong again.

We use turn to say that somebody reaches a particular age, and turn into when we say that one
material or thing becomes another:
• He turned sixty last year. • In my dream all the sheep turned into wolves.

After the verbs come, get, and grow we can use a to-infinitive. Come and grow are often used to
talk about gradual change. We can't use a to-infinitive after become:
• I eventually came/grew to appreciate his work, (not ...became to appreciate...)
• I soon got to know their names, (not ...became to know...)

Вывод: Мы используем глагол GO в значении "стать" (часто с последующим прилагательным) для передачи изменения какого-либо состояния, особенно, если эти изменения в ХУДШУЮ (неположительную) сторону: СТАЛ кислым ("скиснуть" о молоке) , заплесневелым ("заплесневел"), лысым ("облысел"), слепым ("ослеп"), плохим ("испортился")
Про саму конструкцию рассказала, но ещё стоит упомянуть про форму, так как у Вас в предложении неверная форма. Просто gone здесь быть не может, так глагол выполняет роль сказуемого, поэтому
Либо A good girl HAS gone bad.- Present Perfect
OR A good girl WENT bad. - Past Simple
Женя Бурбаев
Лучший ответ
Gone здесь причастие, определение, вы его просто перевели как сказуемое. С учетом вышесказанного, девочка, ставшая плохой, строго говоря.
Ольга <^..^>