Лингвистика
Помогите по английскому. Нужно перевести предложения указывая его время
1.Где играют дети сейчас? 2.Он видел несколько человек на почте, отправляющих телеграммы. 3.Газеты принесут в 5 часов. 4.Этот дом был построен до того, как мы сюда приехали. 5.Я не видел Тома давно. 6.Петя увидел письмо на своем столе. Кто-то оставил его вчера. 7.Миша спросил меня: «Когда ты пойдешь покупать книги?» (пр.и косв. речь) 8.Учитель сказал, что мы можем идти домой.
1) where are the children playing now? Present continuous
2) In the post office he saw few people sending telegrams. Past simple.
3) the newspapers will be delivered at 5 o'clock. Future simple, passive voice.
4) this house had been built before we moved here. Past perfect passive voice
5) I haven't seen Tom for long time. Pres perf
6) Peter saw a letter on his desk. Someone left it the day before. Past simple
7) Misha asked me:"when are you going to buy the books?" Past simp
Misha asked me when I was going to buy the books Past simp
8) the teacher said we could go home. Past simp
Евгений Горючев
Спасибо Вам большое.
Моя версия перевода (некоторые слова можно заменить, не изменив смысл) :
1)Where are children playing now? (Present Continuous)
2)He saw several people in the mail, they send telegrams. (Past Simple)
3)Newspapers will be bring at 5. (Passive, Future Simple)
4)This house was built before we moved here. (Passive, Past Simple)
5)I have not seen Tom for a long time. (Present Perfect)
6)Peter saw a letter on his desk. Someone left it yesterday. (Past Simple)
7)Misha asked me: "When do you go to buy books?"
Misha asked me, when did I go to buy books. (Past Simple)
8)The teacher said that we can go home. (Past Simple)
Егор Александров
Вам тоже удачи в изучении, тк судя по большому количеству ошибок в Вашем переводе, она Вам понадобится.))