Лингвистика
Transalte into Eglish.(переведите 10 предложений кто хорошо знает английский. пожалуйста!!!)
1.Мы изучаем английский язык уже полтора года.2.Мария дома?-Нет,последние два месяца она находится у своей тети в Санкт-Петербурге.3.Мой брат с самого утра работает в саду.4.Скажите,когда придет доктор?Я жду его с 10 часов.5.К этому времени на будущий год он будет работать на заводе уже восемь лет.6.Она жила в этом маленьком городке с самого детства,а затем поехала учиться в Москву.7.Я жду врача уже 3 часа,т.е с 9 часов утра.8.Экскурсовод уже два часа показывает выставку иностранным гостям.9.Они чувствовали себя очень уставшими,так как шли пешком уже 2 дня.10.Сне не перестает уже несколько часов.
1. We have been studying English for a year and a half
2. Is Mary at home? - No, she has been stayng at her aunt in St. Petersburg for the last 2 months.
3. My brother has been working in the garden since the very morning.
4. Tell me, when will the doctor come? I have been waiting for him since 10 o'clock.
5. He will have been working at the plant for already 6 years by that time next year.
6. She had been living in this small town since her childhood and than she left for Moscow to study.
7.I have been waiting for the doctor for already three hours, it means since 9 a.m.
8. The guide has been showing the exhibition to foreign guests for already two hours.
9. The felt very tired because they had been walking for already 2 days.
10. It has been snowing for already some hours.
1.We learn the English language is already half goda.2.Mariya home? No, the last two months she was with his aunt in St. Peterburge.3.Moy brother in the morning working in sadu.4.Skazhite when it's the doctor? I'm waiting for him with 10 chasov.5.K this time next year he will work at the plant for eight let.6.Ona lived in this small town since childhood, and then went to study in Moskvu.7.Ya wait a physician for 3 hours, ie from 9:00 utra.8.Ekskursovod for two hours shows the exhibition of foreign gostyam.9.Oni felt very tired, as they walked past 2 dnya.10.Sne not stop for several hours.
Для этого в Google есть переводчик.