Лингвистика
Помогите перевести предложения с русского на английский, пожалуйста
1.Я пробирался через толпу на остановке автобуса.2.Его лицо немного просветлело.3.Незнкомец был ошеломлен.4.Он показал небольшую, но с высокой степенью разрешения, карту Нью-Йорка.5.Это еще не готово к продаже.6.Там есть также маленький FM-приемник с цифровым тюннером.7.Незнакомец вытащил чековую книжку.8.С пятнадцатью тысячами он может сделать еще одни часы и подготвить их к продаже за 6 тысяч.9.Незнакомец помахал перед ним чеком.10.Либо берете, либо нет.
1. I was making my way through the crowd at the bus stop.
2. His face has brightened up a little.
3. The stranger was overwhelmed (stunned).
4. He showed a small but large-scaled map of New York.
5. It hasn't been ready for sale yet.
6. There is also a small FM-receiver with digital tunner there.
7. The stranger has pulled out a cheque-book.
8. He can make one more watches with 15 thousand and prepare it for sale for 6 thousand.
9. The stranger has wigwaged a cheque in front of him.
10. Either take or don't (or leave it).
2. His face has brightened up a little.
5. It hasn't been ready for sale yet.
10. Either take or don't (or leave it).
Елена Рындя
Thanks
1. I made the way over crowd at a stop of the bus.
2. Its person has a little brightened up.
3. The stranger has been stunned.
4. It has shown small, but with a high degree of the sanction, a card of New York.
5. It is yet ready to sale.
6. There there is also a small FM-receiver with digital tunner.
7. The stranger has pulled out a check-book.
8. With fifteen thousand it can make one more hours and prepare them for sale for 6 thousand.
9. The stranger has waved before it the check.
10. Either take, or is not present.
Это переводчик в майле
3. The stranger has been stunned.
5. It is yet ready to sale.
10. Either take, or is not present.
Это переводчик в майле