1)завтра у него урок английского языка, он будет писать диктант на уроке, сейчас он учит слова. Он выучит их до 7 часов.
2)Что вы будите делать в 7 вечера? Мы придем домой в 6,а в 7 мы будем смотреть сериал.
3)Был поздний вечер. Мы ужинали в нашем новом доме. Когда услышали шум под окном, моя жена выглянула в окно и увидела что наша кошка играла с мышей которую поймала во дворе.
ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ (((заранее спасибо
Лингвистика
помогите перевести предложения с русского на английский
Tomorrow he has an English lesson. (расписание) He'll have a dictation at the lesson. (будущее) Now he's learning words. (действие в настоящий момент времени) He'll have learnt them by 7 o'clock. (действие будет закончено к определенному моменту в будущем)
Во втором предложении можно употребить и Present Continuous или сказать He's going to have a dictation...,если это определенные планы на ближайшее будущее.
1) Tomorrow is his English class, he would write a dictation in the classroom, he now teaches the word. He learns them up to 7 hours.
2) What do you do at 7 pm? We will come home at 6 and 7 we will watch the show.
3) It was late evening. We had dinner in our new home. When we heard a noise at the window, my wife looked out the window and saw that our cat playing with a mouse that had caught in the yard.
1)His English lesson is tomorrow. He'll write a dictation at the lesson. He is learning the words now. He'll have learnt them by 7 o'clock.
2) What are you doing at 7 o'clock? We'll come home at 6 o'clock and at 7 o'clock we are watching TV.
3) It was a late night. We were having supper when we heard a noise outside the window. My wife looked out of the window and saw our cat was playing with a mouse that it had caught in the yard.