Лингвистика
!!!ВЫРУЧАЙТЕ!!! Нужно перевести с Русского на Английский . только не через переводчик )
1) Господин Ломов принимает сейчас представителей английской фирмы . Они обсуждают условия платежа и поставки . 2) - Где Борис ? -Он смотрит телевизионную программу в гостиной . 3) - Ты кому пишешь письмо ? -Своим родителям . Они не живут сейчас со мной . 4) - Кто это играет на рояле ? -Моя дочь . 5) Коля сейчас обедает . Позвони ему через четверть часа , пожалуйста . 6) - Что они сейчас обсуждают ? -Они обсуждают запрос одной иностранной фирмы на электронное оборудование . 7) Анна не пишет сейчас . Возьми её ручку . 8) Послушай их . На каком языке они говорят ? 9) Какой урок вы сейчас проходите (изучаете) ?
1)Mr. Lomov now takes the British company representatives. They are discussing the terms of pГосподин Ломов принимает сейчас представителей английской фирмы . Они обсуждают условия платежа и поставки . 2) - Где Борис ? -Он смотрит телевизионную программу в гостиной . 3) - Ты кому пишешь письмо ? -Своим родителям . Они не живут сейчас со мной . 4) - Кто это играет на рояле ? -Моя дочь . 5) Коля сейчас обедает . Позвони ему через четверть часа, пожалуйста . 6) - Что они сейчас обсуждают ? -Они обсуждают запрос одной иностранной фирмы на электронное оборудование . 7) Анна не пишет сейчас . Возьми её ручку . 8) Послушай их . На каком языке они говорят? 9) Какой урок вы сейчас проходите (изучаете) ?ayment and delivery. 2) - Where is Boris? -He sees a television program in the living room. 3) - Do you write someone a letter? -His parents. They do not live with me now. 4) - Who's playing the piano? -My daughter. 5) Nick now has dinner. Call him a quarter of an hour, please. 6) - What they are now discussing? -They discuss the request of a foreign company in electronic equipment. 7) Anna says now. Take her hand. 8) Listen to them. What language do they speak? 9) What is the lesson you are going through right now (learning)?
1) Mr. Lomov is in the meeting with representatives of a UK company. They are discussing payment and delivery terms.
2) Where's Boris? --He's watching TV in the living room.
3) Who are you wriiting to? --To my folks. They don't live with me now.
4) Who's playing the piano? --My daughter.
5) Nicolas is having lunch right now. Call him in 15 minutes please.
6) What are they discussing now? --They're discussing a foreign company's inquiry about electronics.
7) Ann isn't writing right now. Have her pen.
8) Listen to them. What language are they speaking?
9) What lesson are you studying now?
1) Mr. Lomov now takes the British company representatives. They are discussing the terms of payment and delivery. 2) - Where is Boris? -He sees a television program in the living room. 3) - Do you write someone a letter? -His parents. They do not live with me now. 4) - Who's playing the piano? -My daughter. 5) Nick now has dinner. Call him a quarter of an hour, please. 6) - What they are now discussing? -They discuss the request of a foreign company in electronic equipment. 7) Anna says now. Take her hand. 8) Listen to them. What language do they speak? 9) What is the lesson you are going through right now (learning)?
Извините, а как называется этот учебник и его автор?