Лингвистика

Английский!!! помогите перевести с русского на английский пожалуйста!!!!но без эл. переводчиков! буду благодарна

1) В Англии лучше оборудование лучше2) сейчас в россии с каждым годом становится все больше и больше людей, растут семьи, а болтницы уменьшаются, к одному врачу огромные очереди
Ну, если не пытаться следовать дословно оригиналу, а передать смысл то.
The equipment in England is better
It becomes more and more people in Russia now, families are growing, but it becomes lesser hospitals, the queues to a doctor are huge.

По содержанию два момента. Во-первых, кто сказал тебе, что в России "становится все больше и больше людей", Во вторых, не видела ты очередей к доктору в Англии...
Леонид Бухаров
Лучший ответ
Дурацкий текст оригинала - дурацкие переводы: а что вы хотели?; -) Даже не знаешь, как в этом случае помочь...
1) В Англии лучше оборудование = The equipment is significant better in England. (в данном случае я добавила significant для усиления смысла, можно убрать) .

2) Cейчас в россии с каждым годом становится все больше и больше людей, растут семьи, а болтницы уменьшаются, к одному врачу огромные очереди = The population in Russia significantly grows each year as well as the families do, on the other hand the hospitals get smaller, there are big queues to visit just one doctor.

Ясен пень, что перевод не из переводчиков...
1) England has a better equipment.
2) Nowadays, Russian population increases from year to year
, the number of families goes up, but the number of hospitals falls, so there are long queues to one and the same doctor.
Ирма Петерсон
1) In England the education system is better
2) Each year in Russia the population is growing, families are getting bigger, but hospitals are getting smaller so a lot of people queue up for doctor visits
Эля Куатова
с начала здесь надо помочь с русским. предложения не правильно составлены
Влада Суслова
1) In England better equipment better
2) presently in russia since each year becomes more and more people, grow to families, but болтницы decrease, to one physician enormous queue
The equipment (machinary) in England is better.
The number of people in Russia is growing (going up) nowadays, the number of families increases, but the number of hospitals decreases, to see a doctor it is necessary to stay in very long turns (to queue).
There is better equipment in England.