hoped, slept, read, lied, involved, liked, did, had, thought, loved, danced, decided.
1. By the end of the month they had not completed their experiment. Had they completed their experiment by the end of the month?
2. I have not seen the film. Have I seen the film?
3. The students will not have passed their final exams by the end of May. Will the the students have their final exams passed by the end of May?
1. He has forgotten this English word. Он забыл это английское слово.
2. When the show had finished we went home. Когда представление закончилось, мы пошли домой.
3. We shall have translated this article by Friday. Нам нужно перевести эту статью к пятнице.
1. The car will be parked near the house.
a) будет припаркована
2. The letters was sorted out.
b) рассортировали
3. Food can be cooked very quickly in a microwave oven.
a) можно приготовить
Подчеркните в следующих предложениях причастие II, и переведите на русский язык:
1. I want my hair cut twice a month. cut. Я хочу подстригаться дважды в месяц.
2. When asked he always answers the truth. asked. Когда его спрашивают, он всегда отвечает правду.
3. I looked at him as if surprised. Я посмотрел на него так, как будто удивился.
1. I want to buy a new dress. to buy - инфинитив
2. Her wish is to marry him. to marry - инфинитив
3. Reading the novel made her cry. reading - герундий
4. Complaining is useless. complaining - герундий
Составьте 5 вопросов к данному предложению:
Is it common for the average citizen to be annoyed by all the advertisements printed in newspapers and magazines?
Where all the advertisements by which the average citizen is usually annoyed are printed?
What advertisements usually annoy the average citizen?
What the average citizen finds annoying in newspapers and magazines?
Why the average citizen is annoyed by all the advertisements printed in newspapers and magazines?
Лингвистика
Английский язык. Контрольная работа. Здравствуйте, помогите пожалуйста с решением.
бесплатно? нее
а там у вас в задании ошибки есть...