Лингвистика
Проверьте, пожалуйста, ошибки в тексте на английском языке (всего 6 предложений разговорного уровня).
My name is Arina. Nineteen years ago I was born in Saint-Petersburg but now I live in Moscow with my boyfriend and chihuahua. I'm a second-year student at psychological department. One of my greatest interest is travel! I want to see all the world. Now I visited more than 10 countries and it's only beginning! So i have passion for fashion - in my closet about 50 pair of shoes, i love to go the concert of my favourite musicians, shopping, learning languages, photoshoots and party from dusk till dawn. One of my future biggest plan is my own charities where I can share travel and helps to people who lived in extreme poverty. I belive in myself, love and peace!
Some Mistakes:
1) and A chihuahua (хотя можт и ваш вариант подойдёт, если собака ваша :))?Т. к. my здесь может охватывать оба объекта)
2)interestS
3)travelling -вроде больше подходит
4)лучше the whole world
5)just здесь уместнее, чем only
6)go to the concerts
7)photoshootING and partying если на то пошло
8)planS
9)share travel(??)
10)and help people who live in ...
11)believe
2)interestS
3)travelling -вроде больше подходит
4)лучше the whole world
5)just здесь уместнее, чем only
6)go to the concerts
8)planS
9)share travel(??)
10)and help people who live in ...
11)believe
My name is Arina. Nineteen years ago I was born in Saint-Petersburg but now I live in Moscow with my boyfriend and A/MYchihuahua (звучит нелестно для молодого человека) . I'm a second-year student at THE PsychologY department (of what - a university?) Иkи I am a second-year psycology student. One of my greatest interestS is travel! I want to see THE WHOLE WORLDl the world. I HAVE VISITED visited more than 10 countries (eleven?) and it's only THE beginning! ALSO, I have A passion for fashion, THERE ARE about 50 pairS of shoes in my closet, I love to go TO concerts of my favourite musicians, shop, learn/STUDY languages, photosessions(taking pictures) and partyING from dusk till dawn. One of my future biggest planS is my own charity( a charity of my own) where I could share travel(?) and help people who live in (extreme) poverty. I belive in myself, love and peace!