1) departure lounge
2)security guard
3)hand luggage
4)passengers
5)announcement
6)immigration officer
7) duty free
8)check
9)runway
10) on board
11) check-in desk
12)board
13)excess baggage
14)trolley
15)security check
16)take off
17) departure gate
18)departures board
19) check in
20) taxi
21) conveyor belt
When travelling by air you have to get to the airport early in order to _______ about an hour before your flight. If you have a lot of luggage, you can put it on a _______ and push it to the _______ where someone will ______ your ticket and weigh your luggage. If you have _____ , it can be expensive. Your heavy luggage is put on a _____ and you can take it with you on to the plane. An ________ looks at your passport and a _______ checks your hand luggage before you go into the ______ to wait till your flight is called. If you want to, you can buy some cheap _________ goods here. Then you see on the ______ or you hear an ______ that you must ______ your plane. You go through the _____, then there is sometimes a _____ before you actually enter the plane. When all the _______ are _________, and when the captain and his crew are ready in the cockpit, the plane begins to _______ to the end of the ______. Finally, permission is received from the control tower and the plane moves faster and faster in order to ________.
Лингвистика
Помогите с английским языком. Нужно вставить слова вместо пропуска.
1. to check in
2. a trolley
3. to the check-in desk
4. will check
5. excess baggage
6. a conveyor belt
7. an immigration officer
8. a security guard
9. the departure lounge
10. duty free
11. the departures board
12. an announcement
13. board
14. the departure gate
15. a security check
16. the passengers
17. on board
18. taxi
19. the runway
20. to take off
2. a trolley
3. to the check-in desk
4. will check
5. excess baggage
6. a conveyor belt
7. an immigration officer
8. a security guard
9. the departure lounge
10. duty free
11. the departures board
12. an announcement
13. board
14. the departure gate
15. a security check
16. the passengers
17. on board
18. taxi
19. the runway
20. to take off
1) зал вылета
2) охранник
3) ручной клади
4) пассажиров
5) объявление
6) сотрудник иммиграционной службы
7) беспошлинно
8) проверка
9) взлетно-посадочная полоса
10) на борту
11) стойки регистрации
12) плата
13) сверхнормативный багаж
14) тележка
15) проверки безопасности
16) снять
17) выхода на посадку
18) вылеты плате
19) регистрация
20) Такси
21) конвейер
Во время поездки на воздух у вас есть, чтобы добраться до аэропорта рано для того, чтобы _______ примерно за час до полета. Если у вас много багажа, вы можете поставить его на _______ и подтолкнуть ее к _______, где кто-то будет ______ билет и вес вашего багажа. Если у вас есть _____, оно может быть дорогим. Ваш тяжелый багаж помещается на _____, и вы можете взять его с собой на самолет. ________ Смотрит на свой паспорт и _______ проверки ручной клади, прежде чем идти в ______ ждать, пока ваш полет называется. Если вы хотите, вы можете купить дешевый товар _________ здесь. Затем вы видите на ______ или вы слышите ______, что вы должны ______ вашего самолета. Вы проходите через _____, то есть иногда _____ прежде чем вы действительно войти в самолет. Когда все это _______ _________, а когда капитан и его команда готовы в кабине, самолет начинает _______ до конца ______. Наконец, разрешение получено от диспетчерской, и самолет движется все быстрее и быстрее для того, чтобы
2) охранник
3) ручной клади
4) пассажиров
5) объявление
6) сотрудник иммиграционной службы
7) беспошлинно
8) проверка
9) взлетно-посадочная полоса
10) на борту
11) стойки регистрации
12) плата
13) сверхнормативный багаж
14) тележка
15) проверки безопасности
16) снять
17) выхода на посадку
18) вылеты плате
19) регистрация
20) Такси
21) конвейер
2)He always worked hard and was a ____ student, and he ___ from the university with excellent marks in all the subjects. 3) When did he ___ college? 4) We never miss the _____ to speak to them. They know so mush. 5) Pushkin's ____ to the development of the Russian language is really great. 6) He has really improved his ____ of mathematics. 7) You should ____ your presentation. !!ПОМОГИТЕ!!!!