I have a good friend. Her name is Veronica. We are friends with Veronica, from early childhood, because we live in one dome.Veronika - a beautiful girl. Her big brown eyes and long blond hair to her waist. She looks healthy and cared for because she runs every morning and eat a good meal sbalonsirovannuyu with proteins and vitamins. From the passion of Veronica I would point to volleyball.
Veronica is kind and friendly. It is very quiet so never at no krichit.Kogda I come to visit her she is always clean and comfortable.
Veronica dressed with taste and knows how even the simplest outfit decorated belt, handbag or a suitable color shawl scarf. After high school, Veronica is going to learn from the designer to simulate the most costumes for theater and film. But most importantly, Veronica - a great friend, and therefore will never fail or forsake me in trouble. Here I have a girlfriend!
У меня есть хорошая подруга её зовут Вероника. Мы с Вероникой дружим с раннего детства, потому что живем в одном доме. Вероника - красивая девушка. У нее большие карие глаза и длинные светлые волосы до пояса. Она выглядит здоровой и ухоженной потому что она бегает каждое утро и ест хорошо сбалонсированную еду с протеинами и витаминами. Из увлечений Вероники я бы отметила волейбол.
Вероника добрая и дружелюбная. Она очень спокойная поэтому никогда ни на кого не кричит. Когда я прихожу к ней в гости у неё всегда чисто и уютно.
Одевается Вероника со вкусом и умеет даже самый простой наряд украсить ремешком, сумочкой или подходящим по цвету платком, шарфиком. После окончания школы Вероника собирается учиться на дизайнера, чтобы самой моделировать костюмы для театра и кино. Но самое главное то, что Вероника - отличная подруга, а значит, никогда не подведет и не оставит меня в беде. Вот такая у меня подруга!
Лингвистика
проверти пожалуйста перевод (английский язык) если есть ошибки напишите пожалуйста буду очень благодарна
Очень похоже, что по крайней мере часть текста переведена онлайн переводчиком.
Для домашнего задания (так ведь? ) это никак не подходит, или нужно подчищать за таким "переводчиком" - слова dome, sbalonsirovannuyu, kogda... -иначе двойка будет гарантирована.
У меня не очень удается перевод на английский, но.. .
I have a good friend. Her name is Veronica. We are friends with Veronica from early childhood, because we live in the same building.Veronika is a beautiful girl. She has big brown eyes and long blond hair up to her waist. She looks healthy and cares for herself because she runs every morning and eat a good meal balanced with proteins and vitamins. From her hobbies I would mention volleyball.
Veronica is kind and friendly. She is very quiet and never shout at anybody. When I come to visit Victoria her is always neat and comfortable.
Veronica dressed with taste and knows how even the simplest outfit can be decorated by belt, handbag or a shawl or scarf of a suitable color. After finishing school Veronica is going to study designing to be able to create herself most of the costumes for theater and movies. But most importantly, Veronica is a great friend, and therefore will never leave me in trouble. What a friend I have!
(Будьте осторожнее со словами boyfriend, girlfriend - в наше время они не равнозначны русским "друг" и "подруга", а имеют сексуальный оттенок).