Лингвистика

Проверьте пожалуйста перевод английского текста, я уверена, что есть ошибки, подскажите, что исправить? Заранее спасибо)

My name is
Zalomskaya Katya. I am eighteen years old. I was born in Surgut. I studied in Lyceum № 2 and graduated
from it this year. I entered the Surgutsiky state pedagogical university on the
kindergarten teacher. I like this profession because I very much love children.
I have a brother Vitya. He is 6 years old. Now he lives with the grandmother in
Krasnodar. I also have a sister Lisa. She is 2
months old. Recently she learned to smile. My mother name is Natasha, she is a
housewife. And my father name is Zhenya, he works as a programmer GRES-2. In free time I like
to go out with my friends. In the summer I like to ride a bike and roller
skates, and in the winter on the ice skates. I very much want to learn to ride
horses.ВОТ ТЕКСТ НА РУССКОМ: Меня зовут Заломская Катя. Мне восемнадцать лет. Я родилась в Сургуте. Я училась в Лицее № 2 и окончила его в этом году. Я поступила в Сургутский государственный педагогический университет на воспитателя. Мне нравится эта профессия, потому что я очень люблю детей. У меня есть брат Витя. Ему 6 лет. Сейчас он живет с бабушкой в Краснодаре. Еще у меня есть сестра Лиза. Ей 2 месяца. Недавно она научилась улыбаться. Мою маму зовут Наташа, она домохозяйка. А моего папу зовут Женя, он работает компьютерщиком на ГРЭС-2. В свободное время я люблю гулять с моими друзьями. Летом мне нравится кататься на велосипеде и роликах, а зимой на коньках. Я очень хочу научиться кататься на лошадях.
.
My name is Katya Zalomskaya . I am eighteen (years old). I was born in Surgut. I went to Lyceum № 2 and have graduated from it this year. А еще лучше опустить тему посещения лицея и сказать This year I have graduated from L.No.2.
I entered the Surgut State Pedagogical University on (???) the
kindergarten teacher.
I like this profession because I love children very much. Это не профессия. Профессия - это врач и юрист. Occupation, или не говорите этого. I like to teach children, на худой конец.
I have a brother, his name is Vitya. He is 6 years old. Now he lives with OUR grandmother in Krasnodar. I also have a sister, her name is Lisa. She is 2
months old. She HAS learned to smile recently. My mother'S name is Natasha, she is a
housewife(homemaker). And my fathe'S name is Zhenya, he works as a programmer AT the GRES-2(???). In MY free time I like to go out with my friends. In (the) summer I like to bike and roller skate and in (the) winter I like to ice skate. I want to learn to ride a
horse very much.

Если у брата есть имя, к чему тут же неопределенный артикль?
Маркеры Present Perfect присутствуют, а само время не употребляете.
Если упоминать ГРЭС, надо расшифровывать, по-английски это ничего не значит.
Со специальностью непонятки. Воспитатель - это даже по-русски не специальность, в крайнем случае квалификация. Специальность это дошкольное образование, вот его и переводите. I'm going to major in preschool education, что-нибудь такое.
Инна Щапова
Лучший ответ
I entered the Surgutsiky state pedagogical university. I am going to be a kindergarten teacher. I love children very much....She has learned to smile recently....My mother's name ...my father's name ...In my free time I like to go for a walk... In winter I like to skate ... I want to learn to ridehorses very much.
Всё в порядке.
Larisa Vakaruk