Лингвистика
проверьте пожалуйста перевод. C русского на английский .
Дорогие друзья ! Нам очень жаль, что мы покидаем школу Teddy Bear . За время учебы мы научились: писать, читать и говорить на английском языке, а еще мы нашли новых друзей. Мы надеемся, что Вы также с удовольствием будете учиться в школе и узнаете много нового и интересного. Желаем Вам успехов ! В добрый путь!Dear friends! It is very pity to us that we leave the school “Teddy Bear” . During our study we have learnt: to write, read and speak in English, and we have found new friends. We hope, that you also will go to school and learn a lot of new and interesting things with pleasure . We wish your success! Good luck to you
Dear friends!
It is a real pity to leave the "Teddy Bear" school. During our study at the school we have learned to write, read and speak English, having also met new friends. We hope that you will also study at this wonderful school with great pleasure and discover many new and interesting things. We wish you success! Good luck!
Живу в Англии много лет, с детства, можете не беспокоится. Немного добавил, но так, мне кажется лучше.
Косноязычно, но для школьного уровня пойдет.
Dear friends!
We are very sorry for our leaving Teddy Bear School. During our study we learnt to write, read and speak English, and besides, we found new friends. We hope you will also study here with pleasure and learn a lot of new and interesting things . We wish you success! Good luck!
Я бы так перевёл...
Если "Teddy Bear" не научил вас простой грамматике, так стоит ли сожалеть, что вы его покинули...; -)
очень близко к хорошему переводу
Dear friends! We are very sorry that we leave school "Teddy Bear". During the study we learned: write, read and speak English, and yet we have found new friends. We hope that you will also be pleased to learn in school and learn many new and interesting. We wish you success! Good luck!
^
|Лучше так
^
|Лучше так
нормально. не на презентацию же))
немного неточно, но сойдёт