Мне задали написать сочинение на тему" Как я проведу летние каникулы" Я написала, но не знаю правильно ли. Посмотрите пожалуйста.
Summer is a great time for each student. Each carries it differently. For example, I'll go for a month in the village. I'll be there to help my great-grandmother.Near our house there is a lake. I love spending time there. I think this year will be no different. Then plan to return home. Indeed, in July, it's my birthday and I want to spend it with my family and friends. In August, I'll go to sea with my parents. It would be good if I got to know new people.I am very much wait for this trip. I hope this summer will be remembered only positive emotions.
Лингвистика
Посмотрите правильно ли составлено сочинение.
Summer is a great time for every student. Everyone spends it in a different way. For example, I'm going to visit my great-grandmother in the village. There is a lake near our house. I love spending time there. I think this year won't differ from the last one. Then I plan to return home. I have my birthday in July and I'd love to spend it with my family and friends. In August, I'll go to sea with my parents. It will be great if I make friends with new people. I'm looking forward to this trip very much. I hope this summer will be remembered only positive emotions. (последнее предложение вообще какое-то странное.. .я бы его переделала на твоем месте :)
Все правильно. Только я бы написал I'm wait for this trip very much. Причем обе конструкции правильные.
1)...I'll be THERE to help my great - grandmother... Я могу ошибаться, но по моему выделенное мной слово тут лишнее.
2)I love TO SPEND*(проводить) time...
3)Indeed,I HAVE MY BIRTHDAY*IN JULY AND I WANT to spend it with my family & friends.
4) Я бы переставила так: I'll go to sea with my parents in August.
5) I am very waiting this trip.
В принципе у меня все, но я конечно могу и ошибаться, тем не менее проверьте еще раз)
2)I love TO SPEND*(проводить) time...
5) I am very waiting this trip.