Это вопрос, ответ на который обычно ищется в словаре. Art в разных своих значениях может выступать как исчисляемое существительное, а чаще как неисчисляемое (что не требует, но и не исключает применения артикля) .
Вам виднее, в каком значении вы собираетесь его употребить.
art [ɑ͟ː(r)t] arts
1) N-UNCOUNT Art consists of paintings, sculpture, and other pictures or objects which are created for people to look at and admire or think deeply about.
...contemporary and modern American art.
2) N-UNCOUNT Art is the activity or educational subject that consists of creating paintings, sculptures, and other pictures or objects
...a painter, content to be left alone with her all-absorbing art.
...art lessons.
...
6) If you describe an activity as an art, you mean that it requires skill and that people learn to do it by instinct or experience, rather than by learning facts or rules.
...pioneers who transformed clinical medicine from AN art to a science. ..THE unscientific arts of seduction and romance.
Не надо чувствовать нюансов, надо посмотреть в словарь и узнать точно.
Лингвистика
Перед словом Art нужно ставить The
Зависит от контекста. I like art - мне нравится искусство (здесь про искусство в целом) . He likes the art of 19th century - ему нравится искусство 19 века (тут конкретизируется, какое именно искусство) . Чувствуете разницу? И таких нюансов много