Лингвистика
Помогите пожалуйста перевести текст с русского на англиский (без переводчика) Заранее большое спасибо :)
У них, разный взгляд на жихнь, они никогда не приходят к общему мнению, у них нет точки соприкосновения, у каждого свое мнение. Саша такой человек, который будет отстаивать свою точку зрения, но Катя лучше найдет компромисс. Зато Катя очень веселая, она никогда не грустит, на ней всегда улыбка, с ней не соскучишься, но Саша более серьезная. Саша стремиться быть всегда первой, она следит за модой, пытается за всем следить, чтобы не отставать от мира, замечательно ладит с шоппингом. Катя не любит шоппинг, но она все время меняет что-то в себе, прическу или же стиль одежды. Они противоположность друг другу, но в тоже время по отношению ко мне, они пытаются быть честными, никогда не предадут, за это я их люблю.
They have different outlooks on life. They never agree, they have hardly anything in common. Each of them has their own opinion. Sasha is sort of a person who presses her point of view but Katya is better at reaching compromise. Katya is more cheerful, she's never sad, she always has a smile on her face, you won't get bored with her, but Sasha is more serious. Sasha always strives to be the first, she keeps up with the fashions, tries to follow everything to keep up with the world, knows a thing or two about shopping. Katya doesn't like shopping, but she always changes something about herself, for example her haircut or mode of dress. They are the opposites of each other, but at the same time they try to be honest with me, they would never betray me which is why I love them.
At them, a different view on life, they never come to the general opinion, they have no common ground, at everyone the opinion. Sasha such person who will argue the point of view, but Katya will reach compromise better. But Katya very cheerful, she never longs, on her always a smile, with it you won't miss, but Sasha more serious. Sasha to seek to be always the first, she follows the fashion, tries to watch everything not to lag behind the world, remarkably gets on with shopping. Katya doesn't love shopping, but she all the time changes something in herself, a hairdress or clothes style. They contrast each other, but in too time in relation to me, they try to be honest, will never betray, I love them for it.