Лингвистика

Английский язык. Помощь

I. Переведите следующие предложения на русский язык, обращая внимание на Perfect и Perfect Continuous.
1. I have been to the finance department this morning.
2. My father has been asleep in bed all day.
3. We are late. The film will already have started by the time we get to the cinema.
4. When their first child was born, they had been married for three years.

II. Перепишите предложения, выбрав правильную форму глаголов. Переведите предложения на русский язык.
1. Have you written / were you writing / to your parents?
2. This short period of time see / has seen / enormous changes in education.
3. I don‟t read / haven‟t read / wasn‟t reading / a newspaper today.

III. Поставьте глагол в скобках в Present Perfect или в Present Perfect Continuous. Переведите предложения на русский язык.
1. I (to learn) English for a long time.
2. The ceiling was white. Now it is blue. She (to paint) it.
3. The ground is wet. It (to rain).
4. She (to work) overtime since last Monday.

IV. Переведите предложения на английский язык.
1. Мария устала. Она работала всю неделю сверхурочно.
2. Она ушла на работу в 8.30 утра, поэтому еѐ не будет дома в 9 часов. Она уже уйдѐт на работу.
3. Мы были хорошими друзьями с детства. 4. Я вас жду уже 20 минут.
Valentina V
1. I have been to the finance department this morning. Этим утром я побывал в финансовом отделе.
2. My father has been asleep in bed all day. Мой отец проспал весь день.
3. We are late. The film will already have started by the time we get to the cinema. Мы опоздали. Фильм уже начался, когда мы пришли в кинотеатр.
4. When their first child was born, they had been married for three years. Их первенец родился, когда они пробыли в браке уже 3 года.

1. Have you written to your parents? Ты написал родителям?
2. This short period of time has seen enormous changes in education. За этот короткий период произошли огромные изменения в образовании.
3. I haven‟t read a newspaper today. Я сегодня не читал газет.

1. I have been learning English for a long time. Я изучаю английский длительное время.
2. The ceiling was white. Now it is blue. She has painted it. Потолок был белый. Сейчас он голубой. Она его покрасила.
3. The ground is wet. It has been raining. Земля влажная. Шел дождь.
4. She has been working overtime since last Monday. Она работает сверхурочно с прошлого понедельника.

1. Мария устала. Она работала всю неделю сверхурочно. Maria is tired. She has been working overtime all week.
2. Она ушла на работу в 8.30 утра, поэтому еѐ не будет дома в 9 часов. Она уже уйдѐт на работу. She left fot work at 8.30 a.m., that's why she won't be home at 9 a.m. She will have gone to work by that time.
3. Мы были хорошими друзьями с детства. We have been good friends since our childhood.
4. Я вас жду уже 20 минут. I have been waiting for you for 20 minutes already.
Руслан Мансуров