Translate into English.
1. Я перевожу тексты каждый день. 2. Я переводил текст вчера. 3. Я буду переводить текст на следующей неделе. 4. Я сейчас перевожу текст. 5. Я переводил текст вчера в семь часов вечера. 6. Я буду переводить текст завтра в семь часов вечера. 7. Я только что перевел текст. 8. Вчера к семи часам вечера я перевел текст. 9. Завтра к семи часам вечера я переведу текст. 10. Я перевожу тексты с начала учебного года.
Лингвистика
Помогите, пожалуйста, перевести на английский
1. I translate texts every day (Present Indefinite).
2. I translated a text yesterday (Past Indefinite).
Либо: I translated THE text yesterday (если речь идёт о каком-то определённом тексте).
3. I will translate the text next week (Future Indefinite).
4. I am translating a / the text now (Present Continuous).
5. I was translating a / the text at 7 p.m. yesterday (Past Continuous).
6. I will be translating a / the text at 7 p.m. tomorrow (Future Continuous).
7. I have just translated the text (Present Perfect).
8. I had translated the text by 7 p.m. yesterday (Past Perfect).
9. I will have translated the text by 7 p.m. tomorrow (Future Perfect).
10. I have been translating texts since the beginning of the school year (Present Perfect Continuous).
1. I translate texts every day. 2. I translated the text yesterday. 3. I will translate the text next week. 4. I now translate the text. 5. I translated the text yesterday at seven o'clock in the evening. 6. I will translate the text tomorrow at seven o'clock in the evening. 7. I just translated the text. 8. Yesterday at seven o'clock in the evening I translated the text. 9. Tomorrow at seven o'clock in the evening I will translate the text. 10. I have been translating texts since the beginning of the school year.
Не надо столько переводить. Пора отдохнуть.