1. He didn't utter a word, knowing that whatever he said (to meet) by the same silence.
2. Don't keep telling me I'm pretty. I (to tell) that ever since I was twelve.
3. The car (to buy) next month?
4. I'm sure your voice (to hear) in the next room
5. She could tell by the inclination of his head that he (to listen) intently to everything that (to say)
Лингвистика
Используйте необходимые временные формы и переведите предложения на русский язык.
1. Он не произносил ни слова, зная, что что́ бы он ни сказал, будет встречено (всё) тем же молчанием.
2. Не повторяйте мне, что я красива. Мне твердят (говорят) об этом с двенадцати лет.
3. Будет ли куплен автомобиль в следующем месяце?
4. Я уверен, ваш голос слышен (разг.: слышно) в соседней комнате.
5. Она понимала/могла понять (дословно: "могла сказать") по наклону его головы, что он сосредоточенно слушает обо всём, о чём говорят.
1. He didn't utter a word, knowing that whatever he said would*** be met by the same silence.
2. Don't keep telling me I'm pretty. I have been told that ever since I was twelve.
3. Will the car be bought next month?
4. I'm sure your voice is heard (или: is being heard) in the next room.
5. She could tell by the inclination of his head that he was listening intently to everything that was being said.
****** (might вместо would, как допустимый вариант) /
3. Will the car be bought next month?
1. He didn't utter a word, knowing that whatever he said (would be met) by the same silence.
2. Don't keep telling me I'm pretty. I (have been told) that ever since I was twelve.
3. Will the car (be bought) next month?
4. I'm sure your voice (is heard) in the next room
5. She could tell by the inclination of his head that he (was listening) intently to everything that (was being said)
3. Will the car (be bought) next month?