Инфинитив в предложении как:
Alexander Liazos (1972) points out that the people we tend to define as deviants—the ones we dismiss as “nuts”and “sluts”—are typically not as bad or harmful as they are powerless. – as object
__
People who threaten the wealthy are likely **to be labeled deviant, either for taking people’s property (“common thieves”) or for advocating a more egalitarian society (“political radicals”). – определение
__
Second, even if their behavior is called into question, the powerful have the resources **to resist deviant labels. – complex object
__
Fourth, anyone who directly challenges the capitalist status quo is likely **to be defined as deviant. – определение
__
The capitalist system also tries **to control people who are not economically productive. - predicative
__
Welfare recipients are considered unworthy freeloaders, poor people who express rage at their plight are labeled rioters, anyone who challenges the government is branded a radical or a communist, and those who try to gain illegally what they will never get legally are rounded up as common criminals. – обстоятельство цели.
___
Rather, white-collar criminals use their powerful offices **to illegally enrich themselves and others, often causing significant public harm in the process. – обстоятельство цели
__
A government study found that those convicted of fraud and punished with a fine ended up paying less than 10 percent of what they owed; most managed to hide or transfer their assets to avoid paying up. – complex subject
__
As some analysts see it, until courts impose more prison terms, we should expect white-collar crime **to remain widespread. – обстоятельство результата
__
Corporate crime ranges from knowingly selling faulty or dangerous products **to deliberately polluting the environment. As attributive
__
Sometimes criminal organizations force people **to do business with them, as when a gang extorts money from shopkeepers for “protection.” – обстоятельства цели
In most cases, however, organized crime involves the sale of illegal goods and services—often sex, drugs, and gambling—to willing buyers. – обстоятельства цели
Today, organized crime involves a wide range of activities, from selling illegal drugs to prostitution to credit card fraud to selling false identification papers to illegal immigrants. – подлежащее и сложное подлежащее, обстоятельство образа действия.
Do you feel hyped up to move on some white people?” asked Mitchell. – complex object
Mitchell went to trial as the ringleader, and the jury found him guilty of aggravated battery motivated by racial hatred. - определение
In short, according to critics, hate crime statutes open the door to punishing beliefs rather than behavior. – обстоятельство образа действия
Traditionally, at least, this goal has had more to do with the lives of men because women have been taught to define success in terms of relationships, particularly marriage and motherhood. – обстоятельство образа действия
By contrast, women who are victimized may have to convince others—even members of a jury—that they were not to blame for their own sexual harassment or assault. – relative clause
Правильно ли сделал?
... возможно какие-то предложения, не сразу все. какие вам приглянулись
Лингвистика
Инфинитив в предложении как:... (англ. яз)
People to be labeled - сложное подлежащее,
to resist - определение,
anyone to be defined - сложное подлежащее,
to control, to gain, to hide or transfer - прямое дополнение,
crime to remain - сложное дополнение,
Corporate crime ranges from knowingly selling faulty or dangerous products **to deliberately polluting the environment. вообще нет инфинитива,
people to do - сложное дополнение,
Today, organized crime involves a wide range of activities, from selling illegal drugs to prostitution to credit card fraud to selling false identification papers to illegal immigrants НЕТ инфинитива,
to move - обстоятельство времени,
Mitchell went to trial as the ringleader, and the jury found him guilty of aggravated battery motivated by racial hatred - НЕТ инфинитива,
In short, according to critics, hate crime statutes open the door to punishing beliefs rather than behavior. - НЕТ инфинитива,
has had more to do: to do - определение,
to define - дополнение,
to convince, to blame - части составного модального сказуемого.
Это ужасно. На юридическом учитесь? Неужели сдадите зачёт?
to resist - определение,
crime to remain - сложное дополнение,
people to do - сложное дополнение,
to move - обстоятельство времени,
to define - дополнение,
Лена Мазурчак
А я не претендую, главное чтобы вы были уверены в своем ответе, раз с такого заходите.
Инфинитив - Неличная форма глагола, которая только называет действие и отвечает на вопросы «что делать, что сделать».
I. Имеет свойства существительного. Как и существительное может быть:
1. Подлежащим: To smoke is dangerous. Курить опасно.
2. Именной частью сказуемого: My duty was to stand there. Моей обязанностью было стоять там.
3. Дополнением: I told them to go. Я сказал им идти.
4. Определением: We had a wish to play tennis. У нас было желание поиграть в теннис.
5. Обстоятельством: I came up to him to take the book. Я подошёл к нему, чтобы взять книгу.
II. Имеет свойства глагола. Может иметь:
1. Прямое дополнение: I asked him to read the text. Я попросил его прочитать текст.
2. Может определяться наречием: I asked him to read fast. Я попросил его читать быстро.
3. Может являться частью составного глагольного сказуемого: It started to rain. Начал капать дождь.
Инфинитив без показателя используется:
1. После модальных глаголов: can, must, may, need (кроме ought to). You must do it! Ты должен это сделать! You may come in. Можешь войти. I can speak English. Я могу говорить по-английски. Need you go there? А надо ли тебе туда идти? Shall we go for a walk? Может погуляем? Will you sit, please? Не изволите ли сесть?
2. После глаголов: have, make, let, persuade (только в действительном залоге): Mary had John wash her car. Джон помыл Мэри машину. She made him wash her car. Она заставила его помыть её машину. Then she let him go. А потом отпустила его. John was made to wash the car. Джона заставили помыть машину. (страдательный залог).
3. После had better, would rather: You’d better go there right now. Тебе лучше пойти туда прямо сейчас.
4. После глаголов восприятия: see, watch, hear, feel, listen to, notice: He saw her leave the room. Он видел, как она вышла из комнаты. I heard you say that. Я слышал, как ты сказал это. She felt the train move. Она почувствовала, как поезд тронулся.
5. Может после глагола help: John helped Mary wash the dishes. Джон помог Мэри помыть посуду. Mike helped an old woman carrying many packages (to) find a taxi. Майк помог пожилой женщине с множеством пакетов найти такси.
6. В видо-временных формах глагола будущего времени: He will come soon. Он скоро придёт. He would do it in a moment. Он бы сделал это мгновенно.
Инфинитивная группа может выполнять функции:
1 Подлежащего: To learn a foreign language takes a long time. Изучение иностранного языка занимает много времени.
2 Прямого дополнения: You forgot to say goodby. Ты забыл сказать «до свидания».
3. Прилагательного: She needs me to help her. Я ей нужен в роли помогающего. Here is the tree to cut down. Вот дерево, подлежащее вырубке. He seems to have gone. Похоже, он ушёл.
4. Наречия: I’m glad to see you! Рад видеть вас! He is talking too fast to catch up with. Он говорит слишком быстро, чтобы понять.

Инфинитив без показателя используется: