Лингвистика
помогите на английский перевести
Выбирая костюмную ткань,дизайнеры отдали предпочтение кашемиру, а не шерсти. Этот мягкий и теплый материал освобождает пиджаки от излишней офисной пафосности. Как следствие,в коллекции много "спортивных" моделей с накладными карманами. В расцветке пиджаков часто присутствует разнообразная клетка, как контрастная,так и в тон,как мелкая,так и размашистая. Но больше всего моделей однотонных, без какого-либо пижонства в английском духе. Оно если и проявляется,то в мелочах вроде яркого,например,розового платочка в нагрудном кармане вместо галстука. Хотя галстуки в коллекции,конечно,тоже имеются:дымчато-лиловые,розовые,салатовые. Расцветка-микроточки,"геометрические" цветы.
Choosing a costume fabric, designers have preferred cashmere, instead of a wool. This soft and warm material releases jackets from excessive office pomposity. As consequence, in a collection many "sports" models with unprofitable pockets. At a colouring of jackets often there is a various cage, as contrast, and in tone, both small, and wide. But most of all models monophonic, without any foppery in English spirit. It if is shown, in trifles like bright, for example, a pink kerchief in a breast pocket instead of a tie. Though ties in a collection, of course, too imejutsja:dymchato-lilac, pink, салатовые. The Coloring-micropoint, "geometrical" flowers.
Choosing a costume fabric, designers have preferred cashmere, instead of a wool. This soft and warm material releases jackets from excessive office пафосности. As consequence, in a collection many "sports" models with unprofitable pockets. At a colouring of jackets often there is a various cage, as contrast, and in tone, both small, and wide. But most of all models monophonic, without any foppery in English spirit. It if is shown, in trifles like bright, for example, a pink kerchief in a breast pocket instead of a tie. Though ties in a collection, of course, too imejutsja:dymchato-lilac, pink, салатовые. The Coloring-micropoint, "geometrical" flowers.
Choosing suit fabric, designers gave preference, but not wools to the cashmere. This soft and warm material releases coats from superfluous office pafosnosti. As a result, in collection much "sportivnykh" models with the superimposed pockets. In colouring of coats often there is a various cage, both contrasting and in tone, both shallow and sweeping. But most models of solid, without some foppishness in the English spirit.It shows up even if, then in little things like bright, for example, pink handkerchief in a breast pocket in place of tie. Although ties are in collection, certainly, also imeyutsya:dymchato-lilovye,rozovye,salatovye. Rascvetka-mikrotochki,"geometricheskie" flowers.