Прочие искусства

Нужен перевод со смыслом)

laying on the floor listening to your recordsthinking how I met ya, stayed around for so longand oh-I'm-glad, the time we hadit really helped me out and I hope that you ain't got it badI had a feeling about you and it's all we knowyou got me feeling high, you kept me from the lowand it was just what I was looking foryou don't always need somebody to adoreI wanna thank you for the day, I had the best of timesbut you know that I can't stay, I gotta leave it behindyou brought me just what I was looking foryou don't always need somebody to adoreit was sheer perfection when you gave me your affectionso carefully we touched, and the music filled us upand when it don't last long it can't go wrongso I treasured it inside of me to keep it staying strongI had a feeling about you and it's all we knowyou got me feeling high, you kept me from the lowand it was just what I was looking foryou don't always need somebody to adoreI wanna thank you for the day, I had the best of timesbut you know that I can't stay, I gotta leave it behindyou brought me just what I was looking foryou don't always need somebody to adoreспасибо :-*
Я лежу на полу и в приемнике слышу твой голос,
Мысль о встрече с тобой вновь останется здесь.
И я рад, то, что времени нам предоставили много,
Ты спасаешь меня тем, что ты в мире есть.

У меня было чувство, и это – все то, что мы знаем.
Подняла до вершин, не давая упасть,
Стала ты тем, что долгие годы искал я,
Для тебя меня нет, лишь к игре жизнью страсть.

Я спасибо скажу за такое чудесное время,
Но мне нужно идти без оглядки назад,
Верил я в то, в что больше никто не поверил,
Принимал за любовь твой бесчувственный взгляд.

Только ты помогла мне вверх к солнцу развиться,
Твоя музыка в сердце устала играть.
Знаем мы, что пришел час нам остановиться.
Только я не хочу голос твой отпускать.

У меня было чувство, и это – все то, что мы знаем,
Подняла до вершин, не давая упасть.
Стала ты тем, что долгие годы искал я,

Но мне нужно идти без оглядки назад,

(не дословно, конечно, но наиболее приближенно по смыслу к оригинальному тексту)
Евгения Косиковская
Лучший ответ
язык не сложный, а вот с рифмой ...тут нужно опыт стихоплётства иметь...