Прочее о городах и странах

Был кто-нибудь в скандинавских странах (Северная Европа) . Как вам?

Правда ли северяне недружелюбные? А много иммигрантов там?
Denmark and Sweden. I have been living and working for thirteen months in both countries. First of all there is no communism . Very expensive to live in. Taxation is horrible. Basic income tax starts at 32% and goes up on a progressive scale to 90%. People are very friendly ( native Danish and Swedish). There are a lot of immigrants especially in a large towns. Mostly Africans and Arabs. Basic principal of local government system is to take earnings from wealthy people and give it to the timewasters ( immigrants and losers on the benefits ). I would describe Sweden as a poor country, working class got just enough money to pay all the taxes, bills and basic daily expenses. My Swedish friends couldn't effort to go to Spain on holiday, instead they have spend it on Baltic sea. Average age of cars in Swedish family is 8-12 years old. I am living in UK where the price of food is about 40% less, second hand cars are three time cheaper. Building materials and tools are 100% cheaper in UK at least. My basic wages in UK 500£ per week in Sweden it was 310£ per week. I wouldn't recommend to immigrate or do business in those countries.
Вера Акбердина
Лучший ответ
Первое неправда, нормальные люди, вполне дружелюбные, хоть и немного сдержанные . Иммигрантов много в основном в крупных городах Хельсинки, Стокгольм и т. д. в провинции их значительно меньше. Большинство неплохо ассимилировались и говорят на местных языках. В целом спокойно, комфортно, дорого
Сергей Елсаков
Люди как люди, не зная языка трудно судить о дружелюбности. Просто малоэмоциональные По мне самые дружелюбные у нас. Итальянцы дружелюбные очень. С ними и без языка легко общаться! А вот природа мне там понравилась - особенно в Норвегии. Фьерды и горы - просто очаровывают. И города там красивые: Берген, Стокгольм, Копенгаген. Хельсинки - там особой красивости нет, все достаточно современно. Осло тоже не особо впечатлило.
Там коммунизм о котором мечтали в СССР, а в этих странах построили.
Скушно
Георгий Махомед Скучать и в Париже можно)))