Прочее о городах и странах

написать про заповедник нашей страны, с переводом)

Everyone knows that Russia is the deepest lake, the sacred "lake-sea" in the world as the locals call it, Lake Baikal. But very few people know what is unique is not only the lake but also reserved nature around. And it was around Lake Baikal, stretched wonderful "Barguzin reserve", as he trails wander variety of taiga inhabitants, more than three hundred kinds of inhabitants live in these beautiful coniferous and deciduous forests.
Where the blooms rosemary, where impassable snowdrifts and mighty snow-capped peaks of the Baikal mountain ranges. Most of the territory of the reserve covers the southern side of the coast of the Great Lakes, there where the mysterious mountain range Khamar-Daban, so attracting tourists from all over the world.
In these forests, grow 25 plant species listed in the Red Book, in rivers are valuable species of fish, flax, eel, trout, black umber, not to mention the famous Baikal omul. Barguzin Nature Reserve and Lake Baikal, is not just a delicious natural sites, this place of power, everyone who visited these places knows how the human state of mind for the better.
People past forest trails gain peace of mind, inspiration, joy. The reserve is open to the public, anyone can go on a trip to the taiga paths with a backpack on his back and come back from the taiga completely different person.
On Baikal one can see a rare animal that lives nowhere else in the world, Baikal seal.
In the forest you can meet a bear, wolverine, ferrets, rabbits, deer red deer, not to mention the king fur taiga forests, Baikal sable.
Перевод: Каждый знает, что в России находится самое глубокое в мире озеро, священное "озеро-море", как называют его местные жители, Байкал. Но очень мало людей знают что уникально не только озеро, но и заповедная природа вокруг.
И именно вокруг озера Байкал, раскинулся прекрасный "Баргузинский заповедник", по его тропам бродят самые разные таёжные жители, более трёхсот видов обитателей живут в этих прекрасных хвойных и лиственных лесах.
Там где цветёт багульник, где непролазные сугробы и могучие заснеженные пики байкальских горных хребтов.
Большая часть территории заповедника охватывает южную сторону побережья великого озера, там где проходит загадочный горный хребет Хамар-Дабан, так манящий к себе туристов со всего мира. В этих лесах, растут 25 видов растений занесённых в красную книгу, в реках водятся ценные породы рыбы, ленок, налим, таймень, чёрный хариус, не говоря уже о знаменитом байкальском омуле. Баргузинский заповедник и Байкал, это не просто восхитительные природные уголки, это места силы, каждый кто побывал в этих местах знает, как меняется душевное состояние человека в лучшую сторону.
Люди прошедшие лесными тропами обретают душевное равновесие, вдохновение, радость.
Заповедник открыт для всех желающих, каждый может отправиться в путешествие по таёжным тропам с рюкзаком на спине и вернуться из тайги совсем другим человеком.
На Байкале можно увидеть редкое животное, которое больше нигде в мире не обитает, байкальскую нерпу. В тайге можно повстречать медведя, росомаху, хорьков, зайцев, оленя изюбра, не говоря уже о меховом царе таёжных лесов, байкальском соболе.
Genya Gavrilov
Лучший ответ
Иринка . .. Слишком много