The emergence of Roman poetry and drama in the middle of II century BC
The first steps of the Roman artistic literature pertaining to distribution of the
Rome Greek education Early Roman writers imitated classic samples of Greek literature, although they were used Roman stories and some Roman forms. No grounds to deny the presence of oral Roman poetry, originated in the distant epoch. The earliest forms of poetic creativity due, no doubt, with the cult.
So there was a religious hymn, the sacred song (carmen), a model of which is extant song Saliev. It is composed verses.
It is the most ancient monument of the Italian free poetic size, similar to those which we find in oral poetry of other peoples.
The patrician childbirth compose songs and tales, glorified the famous ancestors. One of the types of work were Elohim, made in honor of deceased representatives of the noble families. The earliest example of Elohim may serve as an epitaph devoted to HP Cornelia Scipio the Bearded, which also gives a pattern of the saturnis size. From other kinds of Roman oral art can be called a funeral songs, performed special krying, all kinds of spells and incantations, also developing verses. Thus, even before the appearance of the Roman artistic literature in the true sense of this word, the Romans created the poetic size, verse that was used first poets.
The beginnings of the Roman folk drama should be sought in various rural festivities, but its development is connected with the influence of the neighbouring peoples. The main type of dramatic performances were atellany.
Oka appeared in Etruria and were associated with cult activities; but developed this form oscans, and the title atellan» comes from the Campanian formations of the cit. Atellany were special pieces, the contents of which are taken from the rural life and the life of small towns.
Прочее фото-видео
помогите с сочинением. В чем заключение в древней литературе для современного читателя. помогите,срочно нужно)
Фраза составлена безграмотно.
"В чем заключение" - фраза несуществующая в русском языке.
Возможный вариант "В чем ЗНАЧЕНИЕ древней литературы для современного человека".
Ответ: для Вас и таких как Вы - ни в чем. Для части современных людей, к которой Вы принадлежите, литература вообще не имеет никакого значения и не играет в вашей жизни никакой роли.
Для остальных людей в основном служит одним из источников исторических знаний и образцом старинных литературных форм и языка.
В том, што там не Nikon !!!
В заключение нужно отправить не древнюю литературу, а вас молодой человек.
...а заключение такое, что всё, что писали, пишут и будут писать, делают с выгодой под правителя!
Вот что им нравится. то и будут популяризировать!
Заключение в древней литературе происходило, преимущественно, в башнях и темницах. Современные читатели в древней литературе в заключение не попадали.
Вопросы о тёмной комнате лучше задавать в подкатегории "обработка и печать фото".
Сфотографируй, распечатай и прочти. Тогда поймёшь.