Parliament is the supreme legislative body of the British state and can in theory pass laws relating to any aspect of the political, economic, legal, social, and cultural life of the Unite Kingdom as a whole, or to any of its constituent parts. Legally speaking, any Parliament enjoys during its lifetime absolute legislative supremacy, and the laws which it passes cannot be challenged by any court of law, although they may be interpreted by the courts very arbitrarily.
The British Parliament is one of the oldest Parliaments in the world. (It was preceded by the Althing of Iceland and the Parliament of the Isle of Man.) It has existed since 1265. It consists of two chambers know as the House of Commons nd the House of Lord, and Queen as its head. Parliament and the monarch have different roles in the government of the country, and they only meet together on symbolic occasions such as coronation of a new monarch or the opening of Parliament.
In reality, the House of Commons is the only one of the three which is true power. It is here that new bills are introduced and debated, and if a Bill is passed, it is sent the House of Lord to be approved, and finally to the monarch to be signed. Only then it becomes an of Parliament, a law.
The duration of Parliament is five years. The life of Parliament is divided into sessions. A new sessions of Parliament open every year. A session normally lasts for about a year, from if October of one year to about the same date of the next year, though if a general election is help in the spring or summer, the normal rhythm of the session is interrupted.
The main functions of Parliament are:
1)To make laws regulating the life of the community;
2)To approve Government spending and the means by which it raises the money required;
3)To control the executive activity of the Government;
4)To provide a forum for criticism of the Government, and to extract information about the activities and intentions of the Government and the institutions under its control.
The building of the House Of Parliament, which is in the Gothic style, is not old (1840-1852); it was built instead of the ancient House of Parliament destroyed by fire. Dominated be the internationally – recognisable clock tower which houses the great 13.5 - ton bell, fondly know as `Big Ben` , the Houses of Parliament present a hugely impressive spectacle.
The massive building cover an area of eight acres, and has 11 courtyards, 100 staircases, over 1000 apartments, and two miles of passages, as well as the two famous chamber – the House of Commons and the House of Lords. The only remaining parts of the original medieval building are Westminster Hall and the crypt of St Stephen is Chapel.
The State Opening of Parliament, marking the start of a new parliamentary session or a new parliament (after a general election) is an awe – inspiring and highly dignified ceremony- beamed by television brings together the Queen, her Prime Minister and ministers, members of the Lord and, finally, members of the romantic and rather mysterious character "Black Rod".
Everyday life at Westminster is somewhat less formal. The House of Commons – the more powerful of the two chambers – is a noisy, bustling, dynamic place, whilst the House of Lords, though more restrained, plays an extremely valuable role in national life.Apart from being England is supreme appeal court of justice, few parliamentary bills can become Acts of Parliament without the assent of the Lords.
Домашние задания: Другие предметы
Помогите перевести текст (Англ. -> Русский)
Парламент является высшим законодательным органом британских состоянии и могут в теории принимать законы, касающиеся любых аспектов политической, экономической, правовой, социальной и культурной жизни Unite Королевства в целом, или любую из его составных частей. С юридической точки зрения, любой парламент пользуется За время своего существования абсолютного превосходства законодательной, и законы, которые она проходит не могут быть оспорены в любом суде, хотя они могут быть интерпретированы судов весьма произвольно.
Британский парламент является одним из старейших парламентов в мире. (Этому предшествовала альтинга Исландии и парламент острова Мэн. ) Она существует с 1265. Она состоит из двух палат знаю, как Палата общин й дом Господа, и королевы как его главы. Парламент и монарх имеют различные роли в правительстве страны, и они только собирались вместе на символические случаях, таких как коронации нового монарха или открытия парламента.
В действительности, Палата общин является лишь одним из трех, которые верно власти. Именно здесь, что новые законопроекты вносятся и обсуждаются, и, если законопроект будет принят, он направляется Дом Господа, чтобы быть утверждены, и, наконец, монарх должен быть подписан. Только тогда она становится парламента, закон.
Продолжительность парламента составляет пять лет. Жизнь Парламент состоит из сессий. Новой сессии парламента открыт каждый год. Сессия обычно длится около года, с октября, если от одного года до примерно ту же дату в следующем году, хотя, если всеобщие выборы помощь в весной или летом, нормальный ритм сессия прерывается.
Основные функции парламента являются:
1) Принять законы, регулирующие жизнь общества;
2) Утвердить государственные расходы и средства, которые он поднимает деньги, необходимые;
3) Для контроля исполнительной деятельности правительства;
4) обеспечить форум для критики в адрес правительства, и для извлечения информации о деятельности и намерениях правительства и институтов под его контролем.
Здание палаты парламента, которая в готическом стиле, не старые (1840-1852); он был построен, а не древние палаты парламента уничтожены огнем. Доминирует быть международно - узнаваемая башня с часами в котором находится большое 13,5 - колокол тонну, наивно знаю как "Биг Бен", здание парламента настоящему очень впечатляющее зрелище.
Массивное здание площадью восемь гектаров, и состоит из 11 дворов, 100 лестниц, более 1000 квартир, и в двух милях от проходов, а также два знаменитых палаты - Палаты общин и Палаты лордов. Только оставшиеся части оригинальные средневековые здания Вестминстер-Холл и склепе святого Стефана является часовня.
Открытие государство парламента, в день начала новой сессии парламента или нового парламента (после выборов) является страх - вдохновляющий и очень достойный церемонии балками по телевидению объединяет королевы, ее премьер-министра и министров, членов Господа и, наконец, члены романтический и довольно таинственный характер "Черный Rod".
Повседневная жизнь в Вестминстере несколько менее формально. Палата общин - более мощный из двух палат - это шумный, оживленный, динамическое место, в то время как Палата лордов, хотя и более сдержанная, играет чрезвычайно важную роль в национальной life.Apart от Англии Верховный суд привлекательность справедливости, несколько парламентских законопроектов может стать парламентские акты без согласия лордов.
Основные функции парламента являются: