Домашние задания: Другие предметы
Для знающих английский"Какой перевод у данных предложений?"
1)Какие источники информации самые важные?2)"Вы когда-нибудь бывали в затруднительных ситуациях?"-"Да".3)Телевидение,радио и газеты являются средствами массовой информации.4)Он проверил информация,прежде чем нашёл статью.5)Что такое плагиат?За полный ответ 10 баллов!!!!Нужно перевести данные предложения с русского на английский....Ссылки на преводчики не кидать!!!!
О, великий и мудрый бог английского языка!
Куда же смотришь ты и как ты терпишь это?
Где же глаголы и как стоят они в вопросах? !
О, времена, о, слов порядок, написанье! :)))
1. What sources of information are the most important ones?
2. Have you ever been in difficult situations? - Yes, I have.
3. The mass media is represented by TV, radio and newspapers.
4. He checked the information before he found the article.
5. What is plagiarism?
Elena *
Checked *out* looks like a possible option.
1.What sourses of information are most important? (вроде так)
2.-Have you ever been in difficult situations?
- yes I have
3.the mass media includes TV radio and newspapers (средства массовой информации включают... )
4.He checked the information,before he finds the article (??кажется так)
5.What is the plagiarism?
- yes I have
5.What is the plagiarism?
1) What sources of the information the most important?
2) " you sometime happened in inconvenient situations? " - "yes".
3) TV, radio and newspapers are mass media.
4) It has checked up the information before has found clause.
5) That such plagiarism?
Акжунiс Жаманкулова
вы воспользовались переводчиком, а он пропускает глаголы:))))
Elena *
Это путь в никуда ...Нет глагола-связки, конструкции неправильны.
What sources of the information the most important?
ну а дальше у же написано
Elena *
1) What are the sources of information are most important?
2) "Have you ever visited in a difficult situation?" - "Yes."
3) The Mass Media are television, radio and newspapers
4) He verifes the information before found the article.
5) What is plagiarism?
Elena *
3) Television, radio and newspapers are the media.
4) It is to verify the information before you found the article.
5) What is plagiarism?
Elena *