Домашние задания: Другие предметы

Для знающих английский"Какой перевод у данных предложений?"

1)Какие источники информации самые важные?2)"Вы когда-нибудь бывали в затруднительных ситуациях?"-"Да".3)Телевидение,радио и газеты являются средствами массовой информации.4)Он проверил информация,прежде чем нашёл статью.5)Что такое плагиат?За полный ответ 10 баллов!!!!Нужно перевести данные предложения с русского на английский....Ссылки на преводчики не кидать!!!!
Юрий Плешко
О, великий и мудрый бог английского языка!
Куда же смотришь ты и как ты терпишь это?
Где же глаголы и как стоят они в вопросах? !
О, времена, о, слов порядок, написанье! :)))

1. What sources of information are the most important ones?
2. Have you ever been in difficult situations? - Yes, I have.
3. The mass media is represented by TV, radio and newspapers.
4. He checked the information before he found the article.
5. What is plagiarism?
Тамара Зайнагабдинова
Лучший ответ
Elena * Checked *out* looks like a possible option.
1.What sourses of information are most important? (вроде так)
2.-Have you ever been in difficult situations?
- yes I have
3.the mass media includes TV radio and newspapers (средства массовой информации включают... )
4.He checked the information,before he finds the article (??кажется так)
5.What is the plagiarism?
1) What sources of the information the most important?
2) " you sometime happened in inconvenient situations? " - "yes".
3) TV, radio and newspapers are mass media.
4) It has checked up the information before has found clause.
5) That such plagiarism?
Оксана Оксана
Акжунiс Жаманкулова вы воспользовались переводчиком, а он пропускает глаголы:))))
Elena * Это путь в никуда ...Нет глагола-связки, конструкции неправильны.
What sources of the information the most important?
ну а дальше у же написано
Азиз Рузиев
1) What are the sources of information are most important?
2) "Have you ever visited in a difficult situation?" - "Yes."
3) The Mass Media are television, radio and newspapers
4) He verifes the information before found the article.
5) What is plagiarism?
3) Television, radio and newspapers are the media.
4) It is to verify the information before you found the article.
5) What is plagiarism?
Юрий Ярков